Takové zjištění vyplynulo z ankety, jejímiž respondenty byli na začátku letošního roku čtenáři Deníku. Jejich odpovědi poukázaly na poměrně silnou míru závislosti obyvatel na nejrůznějších požitcích.

Odpovídalo téměř dvanáct tisíc lidí. Z nich na čtyři a půl tisíce přiznaly, že kouří nebo že užívají tabák.

V Praze utratí dvanáct set měsíčně

V průměru sice kuřáci utratí měsíčně 972 korun, je ale logické, že nejvíce peněz za kouření vydávají svobodní pánové, kteří jsou nižšího věku - a ty jejich slabost stojí každý měsíc přes 1200 korun. 

Ilustrační foto
Jaké jsou naše závislosti? Nejčastěji na mobilu a alkoholu

"nejvíc peněz stojí tato neřest mladé a svobodné muže z Prahy. Důvody jsou přitom podobné jako u alkoholu - v hlavním městě žijí lidé s vyššími příjmy a tomu odpovídá také častější nákup dražších značek," vysvětluje vedoucí datové redakce Deníku Aleš Vojíř.

Naopak suverénně nejnižší částky měsíčně za kuřivo vynaloží obyvatelé Jihomoravského kraje.

"Tam lidé utratí v průměru jen 728 korun," dodává Vojíř.

Skončili by kvůli zdraví, peníze neřeší

Zajímavé je, že 63 procent respondentů by ze strachu o své zdraví bylo ochotno s cigaretami skončit. Je známo, že kouření výrazně urychluje rozvoj kornatění tepen, jehož důsledkem jsou cévní mozkové příhody a srdeční infarkty.

Spalování a vdechování tabáku způsobuje stárnutí kůže a ztrátu její pružnosti.

Důležitý je i fenomén takzvaného pasivního kouření. Jde o nedobrovolné kouření spojené s pobytem v uzavřeném, ale i otevřeném prostoru s kuřákem. Na pasivní kouření zemřou v ČR ročně přes tři tisíce lidí. Finanční důvody by pak k rozhodnutí skoncovat s kouřením vedly jen 25 procent účastníků ankety Deníku. 

Tři čtvrtiny respondentů přitom striktně odmítají, že by se výroba a prodej tabákových výrobků měly zakázat, podobný počet čtenářů je i proti zákazu kouření na ulici. 

Dva termíny Roadshow Deníku

Seriál Závislosti završí na podzim Roadshow Deníku s online diskuzí, v níž témata různých závislostí proberou odborníci na jednotlivé oblasti. Roadshow moderovanou Pavlínou Wolfovou spustíme 18. října a 19. listopadu.

Pojďte závislostem porozumět!

Zaregistrujte se do online diskuze hvězdných odborníků s těmi, kteří “TO ZAŽILI”!

Pozvánka na roadshow DenikuZdroj: DENÍK