Jejich odpovědi poukázaly na poměrně silnou míru závislosti obyvatel České republiky na nejrůznějších požitcích. Nejčastěji na alkoholu, drogách, tabáku a chytrých telefonech. 

Co z průzkumu vyplynulo?

Třetina respondentů odpověděla, že kouří či jiným způsobem užívá tabák. Nejpočetnější skupina kuřáků je ta, která za den spotřebuje necelou krabičku cigaret. Téměř každý druhý z kuřáků přitom přiznal, že jejich zlozvyk vadí lidem v bezprostředním okolí. 

Za kouření utrácíme tisícovku měsíčně

"Zhruba každý šestý respondent naší ankety se přiznal k tomu, že mu alkohol způsobil vážnější problémy v rodině či v zaměstnání," uvedl další podrobnost vedoucí datové redakce Deníku Aleš Vojíř. 

Podle něj přitom pití zkomplikovalo život nejvíce lidem ve Zlínském, Olomouckém a Libereckém kraji. K alkoholovým "úletům" se přihlásili především rozvedení respondenti. Čtvrtina tázaných by svolila s pitím alkoholu až od 21 let. Naopak pět procent čtenářů by posunulo hranici směrem dolů, na pouhých 15 let. 

Na slavnostním otvírání restaurace nechyběl ani tanec.
V srpnu v Česku přibylo nejvíce podnikatelů od ledna 2012

Finanční souvislosti jsou také zajímavé: za alkohol utratíme v průměru sedm stovek korun měsíčně, za kuřivo ještě o téměř tři stovky více. 

Marihuanu zkusil každý druhý

Rozsáhlá je v České republice i závislost na nových technologiích, zhruba polovina respondentů přiznává, že s mobilem tráví víc času, než by sami chtěli. 

Chytrý telefon má dnes přitom skoro 90 procent respondentů ankety. 

Téměř tři čtvrtiny z celkových 11 722 respondentů projektu nazvaného Závislosti Čechů pochválily zákaz kouření v restauracích, více než polovina z nich zastává názor, že by se u nás měla zlegalizovat marihuana. Stejný počet lidí přiznává, že tuto lehkou drogu někdy v životě okusili. 

V seriálu Závislosti vám v příštích deseti týdnech přiblížíme názory odborníků na výslekdy ankety Deníku a zároveň se pokusíme najít řešení, jak nepříjemný stav změnit.

Seriál završí Roadshow Deníku s diskuzí, v níž témata různých závislostí proberou odborníci na jednotlivé oblasti. Roadshov moderovanou Pavlínou Wolfovou spustíme 18. října a 19. listopadu.

POJĎTE ZÁVISLOSTEM POROZUMĚT!

Zaregistrujte se do online diskuze hvězdných odborníků s těmi, kteří “TO ZAŽILI”!

Pozvánka na roadshow DenikuZdroj: DENÍK