V posledních dvou letech se tam stalo více než sto dopravních nehod. Centrum módy a zábavy Westfield na pražském Chodově tak náleží nelichotivé prvenství mezi tuzemskými chrámy konzumu, v jejichž bezprostředním okolí se nejčastěji bourá, vyplývá z dat Portálu nehod.

„Westfield je největší v zemi, není problém se v něm ztratit, i když ho jen procházíte, natož když do něj přijedete autem. Není divu, že za poslední dva roky se tam stalo 106 dopravních nehod s celkovou škodou 4,7 milionu korun,“ uvedl Jan Chalas ze společnosti DataFriends, která portál provozuje.

Vánoční trhy 11. prosince 2021 v polském městě Katovice (Katowice) na náměstí Rynek.
Více Čechů než Poláků? Takto nyní vypadají adventní trhy v Katovicích

Portál pro Deník v jednotlivých krajích vytipoval riziková místa, kde by si lidé měli dát největší pozor při cestě za adventními nákupy.

Co do absolutního počtu nehod patří mezi nejvíce riziková místa například kruhový objezd u olomouckého Globusu či bezprostřední okolí obchodní zóny u královéhradeckého OBI.

„Nákupní centra, jejich parkoviště a komunikace v bezprostředním okolí se během adventu musí každoročně vypořádat s obrovskou intenzitou provozu, na kterou často nejsou svou infrastrukturou připraveny,“ dodává Chalas. Kvůli předvánočnímu nákupům navíc často vyrážejí vozem do nákupních center i méně zkušení řidiči.

Nejčastějšími příčinami nehod na parkovištích obchodních center bývá nedání přednosti zprava. Řidiči pravidlo nedodržují, mají pocit, že přednost mají ti, kteří jedou rovně.

Grinch
Žena pro děti najala Grinche. Dělat to neměla, po návštěvě zůstala v šoku

Často srážku zaviní i ti, kteří si zkracují cestu nejbližší uličkou bez ohledu na její jednosměrnost. Nebo ti, kteří kvůli nepozornosti nedobrzdí a nabourají automobil před sebou.

Jak upozorňují autoři Portálu nehod, řidiči by měli na parkovištích u obchodních center dávat zvýšený pozor i kvůli tamnímu stísněnému prostoru. Řada parkovišť má zkrátka příliš úzké pruhy pro stání, na která se moderní bachratá auta vejdou jen stěží.

Při nehodách u obchodních center nicméně bývá jen zřídkakdy někdo zraněn, nejčastěji se jedná jen o „pomačkané plechy“.