Onemocněli jste už v minulosti covidem a domníváte se, že že vás to nemůže potkat podruhé? Pak vězte, že ani imunita získaná proděláním infekce neznamená pověstnou tečku za koronavirem.

Přesvědčilo se o tom už minimálně 4860 Čechů a Češek, kteří podle údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ) onemocněli covidem opakovaně, a to včetně nepříjemných příznaků. „Data potvrzují vhodnost očkování proti covid-19 i u osob, které v minulosti tuto infekci již prokazatelně prodělaly,“ říká Jan Kynčl, vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ.

Hybridní imunita je nejlepší

Jeho slova potvrzují i neveřejná data, která poskytuje Ústav zdravotnických informací a statistiky politikům a která má Deník k dispozici. Dle nich byla opakovaná nákaza (i bez příznaků) zaznamenána od začátku roku do poloviny listopadu u více než deseti tisíc lidí. Skoro polovina případů se udála během aktuální koronavirové vlny od začátku října.

Covidové oddělení nemocnice v západočeských Domažlicích v březnu letošního roku
Od pondělí jen očkování či prodělání nemoci. Stát nebude uznávat testy na covid

Čtyři případy reinfekcí z každých pěti během podzimní vlny připadají na lidi, kteří covid prodělali, ale už se nenechali naočkovat. Lidi, kteří si po vyléčení z nemoci došli pro vakcínu, tvoří jen pětinu.

Takzvaná hybridní imunita získaná proděláním nemoci a zároveň očkováním prokazatelně funguje jako ochrana před další nákazou nejlépe.

Promořování versus vakcinace

Zmíněná neveřejná data mohou přispět do debaty, zda je lepší imunita získaná jen proděláním nemoci, či jen očkováním.

Na tom se ostatně neshodnou ani renomované studie. Nedávná izraelská uvedla, že imunita získaná vakcínou je slabší než ta po nemoci. Americká studie Centra pro kontrolu a prevenci nemocí ale prokázala pravý opak.

Koronavirus SARS-CoV-2 na snímku z rastrovacího elektronového mikroskopu
Důležitý faktor. Nově objevená genová variace zvyšuje riziko úmrtí na covid-19

Co tedy naznačují česká data za říjen a polovinu listopadu? Vyplývá z nich, že proti nákaze jsou zřejmě lépe chráněni lidé, kteří covid v minulosti prodělali, než ti, kteří se nechali očkovat.

Nicméně závěr, že promořování má větší smysl než vakcinace, by nebyl prozíravý. Prodělání onemocnění je totiž velmi rizikové. Po nákaze koronavirem skonal v Česku každý šedesátý nemocný. Naproti tomu v souvislosti s vakcinací eviduje Státní ústav pro kontrolu léčiv 122 podezřelých úmrtí. Jedná se o každého padesátitisícího plně očkovaného.