Na koronavirová čísla lze pohlížet mírně optimisticky. Naznačují, že bychom se v nejbližší mohli době přehoupnout přes vrchol aktuální vlny koronavirové pandemie.

Dva policisté, dva vojáci. Hlídkují u silnice I/34 v Borové u Poličky a kontrolují řidiče, kteří přijíždějí do svitavského okresu ve směru od Hlinska.
Policisté střeží hranice okresů kvůli covidu. Má to vliv i na nižší kriminalitu

Konkrétně: takzvané základní reprodukční číslo R se dostalo pod hodnotu 1, což znamená, že každý pozitivně testovaný Čech nakazí méně než jednoho dalšího člověka.

A aktuální čísla nově nakažených koronavirem začínají ve srovnání s minulým týdnem klesat. „Jsme v bodě zlomu,“ zhodnotil včera pro Český rozhlas aktuální situaci i ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

Plné nemocnice

Nicméně nemocnice, z nichž řada je v současné době na na hraně kapacit, se budou ještě několik dalších dní plnit lidmi, kteří nezvládnou boj s covidem sami doma.

Zátěž nemocnic by s vysokou mírou pravděpodobnosti ale měla začít klesat příští týden. Nemusí se to však týkat všech regionů, jelikož se koronavirová vlna přesunuje ze západu země na Moravu.

Úmrtí na covid. Ilustrační foto.
Přinášíme podrobnosti o 22 tisících obětech covidu. Zemřel i vám někdo blízký?

Češi se „zavřeli“ doma

Z dat společnosti Google vyplývá, že Češi po vyhlášení uzávěry okresů a zpřísnění dalších opatření od začátku března skutečně omezili svůj pohyb mimo domov.

Zatímco v pátek před lockdownem byli na pracovišti o 29 procent méně oproti běžnému stavu, minulý pátek přítomnost klesla o dalších pět procentních bodů. Stejně tak lidé omezilii cestování městskou hromadnou dopravou či vycházky po parcích.

Provoz na dálnicích v první den po zavedení uzávěry okresů klesl zhruba o patnáct procent, vyplývá i z údajů Ředitelství silnic a dálnic a policie.

Ze západu na východ

Při pohledu do jednotlivých okresů se ukazuje, že se situace zlepšuje především na západě republiky, který byl v minulých týdnech postižen nejvíce. Ale problém se zčásti přelil na východ republiky.

Snížení počtu nově nakažených ve srovnáním s koncem února nyní vykazuje dvaačtyřicet okresů. Naopak v pětatřiceti z nich se za posledních deset dní situace zhoršila.