Zatímco Marie Terezie v roce 1770 vydala patent, dle kterého se vedle lidí a domů měl sčítat i tažný dobytek, o dvě stě let později stát zjišťoval počet vysavačů v domácnostech. A před deseti lety statistiky zajímalo, zda lidé mají počítač s připojením k internetu.

Listinný formulář lze vyplňovaz až do 11. května
O víkendu startuje Sčítání lidu 2021, nejprve online. Klade méně otázek

V letošním sčítání, které startuje tuto sobotu, žádnou otázku na vlastněný dobytek ani vybavení domácnosti spotřebiči již Češi nenajdou.

Nicméně dotazy kladené v minulosti mohou samy o sobě posloužit jako zajímavý dokument doby. A odpovědi na ně umožňují srovnat, jak se žilo předkům.

Vylidněný venkov

Data za sčítání v posledním jednom a půl století tak například ilustrují, jak se postupně vylidňoval venkov a lidé se s rozvojem průmyslu přesouvali do měst.

V roce 1869, kdy se na území českých zemí uskutečnilo první „moderní“ sčítání, žila ve městech nad padesát tisíc obyvatel pouhá tři procenta lidí. Jednalo se jen o Prahu, Brno a Liberec.

Při posledním sčítání obyvatel v roce 2011 bylo takových měst už jednadvacet. A na vesnicích přebývala pouhá čtvrtina obyvatel České republiky.

Vzdělání (skoro) všem

Během několika málo generací také dramaticky vzrostla vzdělanost. Při sčítáních za první republiky stát zjišťoval jen „znalost čtení a psaní“. Na dokončené vzdělání se statistici začali ptát až od padesátých let. A osm z každých deseti lidí mělo tehdy pouze základní vzdělání.

V současnosti se jedná jen o dva lidi z každé desítky. Výrazně naproti tomu vzrostl počet těch, kteří dosáhli na výuční list, maturitu či vysokoškolský titul.

Mnohem větší byty

Výrazně se proměnila i kvalita bydlení. Zatímco v polovině minulého století měl průměrný byt dva pokoje a pětatřicet metrů čtverečních, při posledním sčítání se jednalo o tři až čtyři pokoje a průměrnou obytnou plochu pětašedesát metrů.

Sčítání lidí 2021 začíná o půlnoci z 26. na 27. března. Kvůli covidu proběhne primárně online pomocí elektronického formuláře nebo mobilní aplikace. Lidé budou mít možnost využít také listinný formulář.
Sčítání lidu 2021: Majetek už statistiky nezajímá, formulář se během let změnil

Na počet místností i plochu bytu se statistici ostatně budou ptát i letos. Zajímá je také patro, na kterém se nachází, či způsob vytápění.

Na rozdíl od předchůdců z první republiky se ale již nedotazují, zda k němu přísluší i místnost pro služebné.

A po desítkách let letos vypadla i otázka na záchod – zda je v bytě a je splachovací.