Na první pohled vypadají podrobná čísla o inflaci, která v úterý vydal Český statistický úřad, pro seniory příznivě. Během loňského roku jim zboží a služby, za které typicky utrácejí, zdražovaly pomaleji než zboží a služby, které do svých nákupních košíků dávají ostatní české domácnosti.

Za celý loňský rok činila inflace vypočtená pro domácnosti důchodců 2,9 procenta, zatímco celkový růst cen byl 3,8 procenta.

Jenže druhý pohled na statistiku tak optimistický není. Už koncem roku nastartovalo v Česku velké zdražování především potravin. „Vyšší byly zejména ceny zeleniny (včetně brambor), pekárenských výrobků a obilovin, cukru, sýrů a tvarohu,“ zhodnotil Český statistický úřad prosincový růst spotřebitelských cen z pohledu důchodců.

Zemní plyn - Ilustrační foto
Čechy čeká další zdražování. Innogy od března znovu zvýší ceny plynu i elektřiny

A ekonomové se shodují, že zdražování v brzké době rozhodně nekončí. „Už v lednu prudce vyskočí ceny energií a rapidně začnou zdražovat i potraviny. ‚Důchodcovská‘ inflace se tak letos pravděpodobně dostane nad tu celkovou,“ uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.