Z dat serveru Hlídač státu, který získal detailnější informace, než jsou ty oficiálně zveřejňované, vyplývá, že v těžkém stavu se nachází 16 procent z nich, ve středně těžkém 43 procent. Necelá třetina ale má jen lehčí obtíže a desetina lidí ležících v nemocnicích je dokonce bezpříznaková. Stát tedy řeší, kam tyto pozitivní pacienty bez výrazných obtíží umístit, aby zbytečně nečerpali kapacitu nemocnic.

Počty volných lůžek značně kolísají mezi kraji i jednotlivými nemocnicemi.

Testování na Covid-19 na Vysočině. Ilustrační foto.
Bolest v krku, teplota, kašel. Jak poznat angínu, chřipku a koronavirus

Nejhorší je aktuálně situace v Karlovarském kraji, kde mají volných už jen 18 procent lůžek na odděleních ARO a JIP. Například v Karlovarské krajské nemocnici (KKN) měli k úternímu ránu z 24 lůžek intenzivní péče volná jen čtyři.

„Zvládáme to ale i bez cizí pomoci. Máme výborné koordinátory, kteří řeší jednotlivé přesuny pacientů v rámci regionu,“ řekla Deníku ředitelka KKN Jitka Samáková, pod kterou spadají zařízení v Karlových Varech a Chebu zřizované krajem.

Z celorepublikového pohledu zůstává nejvíce volných lůžek na odděleních intenzivní péče ve velkých fakultních nemocnicích.

Například pražská nemocnice v Motole má z 209 lůžek typu ARO a JIP volných 63, tedy 30 procent. A Fakultní nemocnice Brno má neobsazených 37 procent lůžek.