Domov seniorů v pražské Michli. Domov se zvláštním režimem v Břevnici u Havlíčkova Brodu. Zřejmě dva nejznámější případy, kdy koronavirus zasáhl a zabíjel v zařízeních pro nejzranitelnější část obyvatel. Aktuálně nákaza pronikla už nejméně do tří desítek zařízení, kde pečují o lidi ve starším věku, kteří jsou v případě nákazy nemocí covid-19 v největším ohrožení života. 

Lidé v rouškách - Ilustrační foto
Nejnovější změny v nařízení: ústupky u roušek i sportu. Ve hře je otevření hradů

Deník proto zanalyzoval data o všech více než pěti tisících nakažených, která zveřejnily krajské hygienické stanice do pátečního rána. Výsledek? Průměrný věk infikovaných stále roste. A bohužel se zvyšuje mezi nemocnými i podíl lidí ve věkové skupině nad 80 let.

Průměrný věk? Ze čtyřicítky vystoupal na 47,6 roku

Na počátku epidemie koronaviru bylo nakaženým v Česku v průměru necelých 40 let. V aktuálním kalendářním týdnu se ale tato hodnota u nových případů vyšplhala už na 47,6 roku. 

Skupina lidí nad 80 let, na kterou připadá například v Itálii nejvyšší počet úmrtí, tvoří v Česku sice stále méně než 6 procent nakažených. Jenže ještě před třemi týdny byl jejich podíl poloviční.

Podle šéfa Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška ale nejsou česká čísla nijak hrozivá.

„Podařilo se nám uchránit zranitelné složky obyvatel. Podíl seniorů se pohybuje mezi 23 a 24 procenty,” uvedl Dušek s poukazem na to, že například ve Španělsku představují lidé nad 60 let polovinu ze všech pacientů s covid-19. Pozvolný nárůst podílu nejzranitelnějších skupin obyvatel mezi infikovanými v Česku pak podle něj souvisí právě s tím, že se v posledních dnech testování zaměřuje na domovy důchodců a podobná zařízení.

Senioři a peníze - Ilustrační foto
Pošťáci nosí důchody. Peníze ale seniorům posouvají v obálce po zemi

Nejvíce nakažených osmdesátníků a starších žije v Praze. Naopak nejmladší věkovou strukturu pacientů má s průměrným věkem mezi 42 a 43 lety Zlínský, Královéhradecký a Olomoucký kraj.

Na opačném konci žebříčku se nachází Liberecko a Karlovarsko, kde tato hodnota atakuje padesátku.

Šance na přežití s věkem klesá

Věk pacientů je přitom kritickým faktorem pro jejich šanci na přežití. U lidí do 50 let věku je smrtnost na covid-19 mizivá a ještě mezi padesátníky umírá zhruba jen jeden ze sta nakažených. 

Po šedesátce riziko úmrtí roste rychleji. A mezi pacienty staršími 80 let virus podle dat ze zemí, které epidemie zasáhla před Českem, zabíjí každého pátého nakaženého.

Lidé by měli při nakupování potravin dodržovat hygienické zásady. Rouška je nutností.
Přehledně: V jakých obchodech už si nakoupíme a jaká platí pravidla

Čísla se ale dají logicky interpretovat i přesně opačně: z každých pěti nakažených koronavirem ve věku nad 80 let přežívají čtyři z pěti.

„Mezi vyléčenými je pacientka z Prahy ve věku 96 let! Jsem za to moc rád,” uvedl 2. dubna na Twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Zajímá vás, kolik let je nakažených koronavirem ve vašem okresu? Či kde se lidé nemocí nejčastěji nakazili? Pak si proklikejte následující infografiku. Jednotlivé parametry si můžete volit v menu vpravo dole.

Data o všech pěti tisících dosud infikovaných Češích od počátku epidemie jsme podrobně analyzovali zde:

Koronavirus. Ilustrační foto.
Měsíc života s nákazou. Šíření viru zpomaluje. Přibývá žen a starších