Celodenní rodinné vstupné na tuzemská koupaliště se ve dvou třetinách případů pohybuje do tří set korun. V málokteré oblasti ale panují takové cenové rozdíly jako právě v letním koupání. Zatímco některé bazény provozované malými městy se spokojí se stokorunou, komerční akvaparky si za své služby účtují až čtyřciferné vstupné.

Vysoké vstupné je v případě akvaparků často způsobené tím, že na rozdíl od městských plováren nerozlišují mezi zimní a letní sezónou. Čestlický Aquapalace, Aquaforum v Mariánských Lázních, Aquapark Špindl, termály ve Velkých Losinách a především pasohlávecký Aqaland Moravia si tak bez ohledu na roční období v případě čtyřčlenné rodiny řeknou o více než tisícovku.

Občerstvení na koupališti
Párek a burger jsou nejoblíbenější. Na koupalištích se však daří i kuskusu

Přitom hranice mezi akvaparky a velkými koupališti s mnoha atrakcemi, jako jsou třeba plzeňský bazén na Slovanech nebo plavecký stadion v Praze-Podolí, bývá tenká. Skromnější zájemci o letní osvěžení tak mohou značně ušetřit. Celá rodina se může vykoupat za pouhou stokorunu například v Adamově, Raspenavě, Podbořanech nebo Nýřanech. A například v říčních lázních v Jaroměři se mohou otužilci smočit i zcela zdarma.

V cenících koupališť se také značně liší věkové hranice pro zlevněné či bezplatné vstupné. Zatímco třeba v Hluboké nad Vltavou či Mladé Boleslavi mají senioři nad 70 let vstup zdarma, akvapark v Klášterci nad Ohří nabízí jen jeden typ vstupného bez ohledu na věk. Na písecké plovárně u Sv. Václava je rozhodujícím kritériem pro bezplatný vstup, zdali je dítě v kočárku, v Uničově se musí vejít pod blíže nedefinovanou „rysku“.

Jak se správně namazat opalovacím krémem? Přípravek nanášejte pečlivě a nezapomínejte na často zanedbávané oblasti těla. Většinou jsou to proužky podél plavek, dekolt, zadní strana těla, nárty, zadní strana paží a horní část zad.
Češi na slunci hazardují. Při opalování dělají chyby, které se jim mohou vymstít

Ne všechna koupaliště letos otevřou. Většinou je na vině koronakrize. To je případ například plováren v Duchcově nebo ve Vítkově. Jinde počet návštěvníků přísně regulují. V karlovarské KV Aréně proto zrušili celodenní vstupné a nabízejí jen dvouhodinové bloky.

V některých městech dokonce letní koupaliště schází úplně. Mezi ta největší patří Teplice, Česká Lípa, Žďár nad Sázavou, Pelhřimov, Český Krumlov, Rumburk či Semily.