Do kin zamířil dokumentární film V síti o sexuálním zneužívání dětí na internetu. Deník se v této souvislosti podíval na to, jak se o pár let starší mládež a mladí dospělí stavějí k pořizování svých nahých fotek, kolik z nich je už poslalo někomu jinému či kdo byl kvůli tomu šikanován a vydírán.

Ilustrační snímek
Psycholog radí rodičům: Co dělat při šikaně, kdy zakázat mobil, jak motivovat

První svlečené foto z 15 let

Průzkum na toto téma si u agentury Kantar nechala zpracovat Česká rada dětí a mládeže. Kolik z respondentů ve věku 15 až 29 let obrazně uvízlo v síti?

Zdroj: Deník Data / Jakub Rusek a Aleš Vojíř

„Na základě šetření víme, že nahou fotku či video si alespoň jednou pořídilo na 38 procent lidí ve věku od 15 do 29 let, což je v realitě kolem 620 tisíc mladých Čechů a Češek. Navíc dalších 10 procent to vážně zvažovalo, ale zatím neudělalo,“ komentuje výsledky průzkumu Jan Husák, vedoucí analytik České rady dětí a mládeže.

První nahé fotky mají mladí lidé v průměru z necelých 17 let. Ale náctiletí respondenti říkají, že se v Evině či Adamově rouše poprvé vyfotili či natočili v průměru už v pouhých 15 letech a zhruba 3 měsících.

Nahota pod tlakem

Čtyři pětiny mladých lidí uvádějí, že si své první nahé fotky pořídili zcela dobrovolně, zhruba každý devátý pak pod částečným tlakem, který jim nebyl nepříjemný. Ale každý dvacátý uvádí, že tak učinil pod tlakem, který jim už nepříjemný byl.

Z natáčení dokumentárního filmu V síti.
O dívenky v síti sexuálních predátorů je zájem v zahraničí

Alarmující je zjištění, že 11 procent mladých lidí uvažovalo v důsledku uveřejněných osobních nahých (či sexy) fotek či videí na internetu o sebevraždě.

„Témata z našeho výzkumu by neměla být tabuizována, jsou zkrátka nedílnou součástí života dnešních dětí a mládeže,“ podotýká Husák. „Věříme, že tyto nové poznatky o sexualitě mladých lidí nám pomůžou lépe je pochopit, ochránit i nacházet efektivní způsoby prevence.“