Život v Česku se postupně vrací do předkoronavirového normálu. Lidé tráví stále méně času doma, naopak jezdí do práce, nakupují a když svítí sluníčko, tak se procházejí venku. Vyplývá to z anonymizovaných údajů z mobilních telefonů, které pravidelně zveřejňuje společnost Google.

Zatímco poslední pracovní den před koncem nouzového stavu a opětovným otevřením okresů setrvávalo doma o dvanáct procent více lidí, než bylo běžně zvykem v době před příchodem pandemie, minulý pátek se jednalo už jen o čtyři procenta.

Pracoviště se pozvolna plní

Postupně se naopak plní kanceláře a další pracoviště. Ještě před koncem okresního lockdownu byla přítomnost lidí v zaměstnání o čtvrtinu nižší, než tomu bylo za normálního stavu. Od té doby je vidět, jak křivka každý týden pomalu, ale setrvale roste. Pracoviště sice stále nejsou zaplněná stejně jako v době, než se v Česku začal šířit covid, ale pokles je zhruba na polovičních číslech oproti situaci v první polovině dubna.

Experti nicméně očekávají, že do dřívějšího normálu se situace už ani nevrátí. Podle více než čtyřiceti procent personalistů českých firem oslovených společností Profesia zůstane i nadále zachována kombinace práce z domova a na pracovišti.

Hurá do obchodů

V pondělí 10. května se otevřely všechny zavřené obchody i podstatná část služeb. A lidé je hned v pondělí (a následně o víkendu) vzali útokem, jak dokládaly fronty před řadou obchodů v nákupních centrech.

Přesto vykazuje kategorie „provozovny a volný čas“ stále desetiprocentní pokles oproti normálu. To je ale dáno i tím, že analýza Googlu do ní počítá například i restaurace a kavárny, kterým zatím vláda povolila otevřít pouze předzahrádky.

Naopak počty návštěv a délka pobytu v prodejnách potravin, supermarketech a na farmářských tržištích jsou o čtvrtinu vyšší než bývalo za běžné situace.

Více lidí chodí i na procházky do parků. A čísla by byla ještě vyšší, kdyby vládlo lepší počasí. Což dokládají údaje za neděli 9. května. Tehdy bylo jasno s teplotami až 26 stupňů Celsia. Křivka Googlu se vyšplhala na letošní rekord – v parcích bylo o 128 procent lidí více nežv předcovidové době.