Zatímco mezi lidmi mladšími šedesáti let, kteří se nakazí novým koronavirem, umírá podle dat z Číny, Španělska či Itálie sotva jeden člověk ze sta, u seniorů je situace dramaticky horší.

Soňa Adamcová z Masarykovy univerzity pracuje 20. března 2020 v brněnských laboratořích Středoevropského technologického institutu (CEITEC MU). Univerzita dostala od Státního zdravotního ústavu povolení analyzovat vzorky na přítomnost koronaviru
Nová naděje pro pacienty s koronavirem: lékaři jim nasazují přípravek Plaquenil

Mezi šedesátníky nepřežijí covid-19 dva až čtyři z každé stovky nakažených, mezi sedmdesátníky se jedná o pět až třináct a u osmdesátníků a starších dokonce 13 až 20 z každé infikované stovky.

Deník se proto podíval, kolik nakažených lidí v jednotlivých věkových skupinách vykazovali do včerejšího poledne hygienici.

Nejstarší: 98letá žena

Nejstarším pacientem byla 98letá žena ze středních Čech, u níž byla nemoc prokázána v sobotu 28. března.

Lidí ve věku nad 80 let bylo včera v poledne mezi nakaženými celkem 75, sedmdesátníků pak 140 a šedesátníků už 249.

Přinášíme přehled nákazy koronavirem v jednotlivých okresech v České republice.
Koronavirus v okresech: proklikejte si mapu, konečně existují data

Když se počet šedesátníků a starších srovná s celkovými čísly nemocných covidem-19, ukáže se, že jich je 20 procent, tedy jedná se o každého pátého nakaženého.

Tento podíl za poslední týden narostl o dva procentní body z 18 procent na zmíněných 20 procent.

Kde je to nejhorší

Nejvyšší je podíl starších nakažených v Libereckém kraji, na Vysočině (kde ostatně byla o víkendu prokázána nemoc u většiny klientů domova seniorů u Havlíčkova Brodu) a v jižních Čechách. V těchto třech regionech je mezi nemocnými skoro každý třetí nad šedesát let.

V absolutním počtu pak je nejvíc nemocných s šesti a více křížky na hrbu v Praze, jedná se o 109 infikovaných. Pak následují Olomoucký a Moravskoslezský kraj.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník