Ještě v neděli tam týdenní čísla nově nakažených koronavirem nepřesáhla hranici tří set na sto tisíc obyvatel. A tak se školákům v jihočeském okresu Tábor povinné testování žáků vyhnulo.

Jenže uběhly pouhé dva dny z pracovního týdne, než táborská křivka nákaz strmě vystřelila nahoru a zmíněnou hranici překonala. To samé se událo i v dalších deseti okresech.

A další desítka regionů se ke třem stovkám rychle blíží, když hlásí týdenní incidenci nad 250 nakažených.

Další testy? Možná

Zda se žáci z Táborska a dalších zhruba dvou desítek regionů začnou v blízké době skutečně testovat, ale zatím není jisté.

Centrální řídící tým Rady vlády pro zdravotní rizika dnes prodiskutuje návrh, že by se nově testovalo už jen tam, kde to nařídí krajská hygienická stanice – například na základě toho, zda je někdo ze žáků či zaměstnanců školy pozitivní.

Testování by pak bylo výhradně metodou PCR, jež je přesnější než antigenní testy, které se ve většině škol používají.

Zlobí druhý stupeň

Odkud se nákaza během nynější koronavirové vlny bere? Nejpostiženější věkovou skupinou jsou v celé zemi děti mezi 12 a 15 lety, tedy typicky žáci z druhých stupňů základních škol. Po nich následují další skupiny nezletilých – žáci z prvních stupňů a středoškoláci.

Možná překvapivě se koronavirus podle dostupných dat ministerstva zdravotnictví nešíří mezi dětmi ve školkách. V jejich věkové skupině je prokázaných nákaz méně než mezi staršími dětmi i dospělými v produktivním věku.

Kde je nejhůř

Nejvíce se nyní s covidem potýkají v Olomouckému kraji. Tamní okres Prostějov vykazuje zdaleka nejhorší čísla z celé republiky s více než osmi sty nakaženými na sto tisíc obyvatel za posledních sedm dní.

Problémy ale hlásí celá Morava – i Moravskoslezský, Jihomoravský a Zlínský kraj.

Co se týče Čech, nejvyšší čísla zaznamenávají hygienici na jihu. Okres České Budějovice je šestým nejpostiženějším v republice, hned za ním následují sousední Prachatice. Nepříznivá čísla přicházejí i z Prahy a okresů v bezprostředním okolí hlavního města.