Od Velikonoc se mělo v Česku očkovat proti covidu sto tisíc lidí denně, sliboval před třemi týdny premiér Andrej Babiš. Přestože kapacity očkovacích center i ordinací jsou již dostatečné, zadrhly se dodávky vakcín, a pravděpodobně tak zatím zůstane u nesplněného slibu.

Deník u této příležitosti zanalyzoval, kolik lidí již obdrželo alespoň první dávku některé z vakcín. Výsledek?

Sčítání lidu, domů a bytů/Ilustrační foto
Historie sčítání v Česku: od soupisu tažného dobytka až po počítače s internetem

Od zdravotníků s ní odešlo skoro jeden a čtvrt milionu Čechů. Suverénně nejvíce lidí dostalo vakcínu od společností Pfizer/Biontech. Druhou nejčastější látkou byla AstraZeneca (čerstvě nesoucí nový název Vaxzevria). Poslední vakcínou, kterou lékaři v České republice ak-tuálně proti covidu očkují, je Moderna.

Co se týče věku, suverénně nejvíce vpichů dostaly prioritní skupiny, tedy občané nad sedmdesát, respektive osmdesát let. Dohromady se alespoň první dávkou může pochlubit skoro tři čtvrtě milionu z nich.

Desítky tisíc vakcín ale dostali – na první pohled možná překvapivě – i mladí lidé. „Jsou to většinou medici, studenti či dobrovolníci pracující na odběrných místech a jinde při péči o covid pozitivní pacienty,“ píše na webu ministerstvo zdravotnictví.

Policie ČR hlídá hranice okresů, ilustrační foto
Jak je na tom uzavřené Česko: zklidnilo zejména okolí Prahy, přibylo procházek

Z pohledu jednotlivých profesí logicky vedou zdravotníci následováni učiteli a dalšími zaměstnanci ve školství či pracovníky (i klienty) sociálních služeb.

Na první vpich aktuálně čeká přes sto tisíc lidí, kteří mají domluvený i konkrétní termín. Dalších více než šest set tisíc lidí se zarezervovalo, ale zatím nemají termín.