Milion posilujících dávek vakcín proti koronaviru za týden, který si jako cíl vytkla iniciativa Lékaři pomáhají Česku, to sice není. Přesto se však jedná o rekord: minulý týden si pro takzvaný booster přišlo v tuzemsku rekordních více než čtyři sta tisíc lidí.

Posilující dávku do úterního večera (14. prosince) získalo celkem 1,7 milionu Čechů a Češek.

Nejproočkovanější populaci hlásí Jihočeský a Královéhradecký kraj, třetí je Praha. Naopak s nejméně boostery odešli z očkovacích center či od praktiků obyvatelé Moravskoslezského a Olomouckého kraje.

Více než polovina seniorů nad 70 let dostala booster

Aktuálně mají na posilující dávku nárok lidé po půl roce od druhého vpichu. Chroničtí pacienti a občané ve věku nad 55 let si pro ni mohou dojít už po pěti měsících.

Z toho logicky plyne, že nejproočkovanější jsou v současné době senioři, kteří přišli na řadu první i během jarní vlny očkování.

Posilující vakcínu v těle má více než polovina lidí nad sedmdesát let a více než třetina šedesátníků.

Ochrání před hospitalizací 

„Víme, že po pěti měsících klesá účinnost očkování proti nákaze téměř na polovinu,“ uvádí na svém webu zmíněná iniciativa Lékaři pomáhají Česku. „Posilující dávka ji ovšem vrátí již za týden na 90 procent.“

Lidé po posilující dávce navíc končí jen zcela výjimečně s covidem v nemocnici, vyplývá z čerstvých tuzemských dat. Například osmdesátníci s boosterem mají ve srovnání s neočkovanými vrstevníky dvacetinásobně vyšší šanci, že se vyhnou hospitalizaci.

Velká neznámá jménem omikron

Se statistikami by ale mohla výrazně zamíchat nová varianta koronaviru omikron.

Ochrana proti nákaze po dvou dávkách vakcín je v případě omikronu výrazně nižší než u varianty delta, která stále ještě dominuje v České republice.

Pravda a lži o koronaviru: Jaké jsou vedlejší účinky očkování a proč se (ne)bát

Z předběžných dat z Velké Británie ale vyplývá, že po posilují dávce ochrana před symptomatickou nákazou omikronem vystoupá zpět na 70 až 75 procent.

„Posilující očkování indukuje silnou odpověď neutralizačních protilátek, která významně chrání i proti variantě omikron,“ uvedl včera na Twitteru imunolog Zdeněk Hel, zakladatel vědecké iniciativy Sníh.