„Zkrátka stalo se,“ popisuje lakonicky první tamní případ starosta obce Pavel Strnad. „Paradoxní je, že ten člověk skoro nikam nechodil. Je to takový samorost. Pracoval doma, z vesnice se celé dny nehnul.“ Pak ale kvůli nemocnému psu vyrazil za veterinářem mimo obec a tam se zřejmě nakazil. Tomu by odpovídalo i to, že po něm už žádný další případ hygienici v Dole neobjevili.

Poslední bezcovidovou obcí v zemi tak zůstává jen Sloupno z Havlíčkobrodska, tedy taktéž na Vysočině.

Obec Sloupno. Maličká vesnice, kde se lidé drží většinou doma. Na snímku Zdeňa Bohuňková
Recept jediné obce bez covidu: Sedíme doma, říkají v Sloupnu na Havlíčkobrodsku

Právě Vysočina ale zaznamenala za poslední týden nejrychlejší nárůst nakažených. V absolutních číslech sice patří stále ke krajům s nejnižším počtem omikronových případů, ale statistiky se tam nejrychleji zhoršují. Počet nakažených se za uplynulých sedm dní zvýšil skoro na dvojnásobek. Podobně rychle přibývají případy i v Jihomoravském a Moravskoslezském kraji.

Naopak v dosud nejvíce postižených regionech, kterými jsou hlavní město Praha a k němu těsně přiléhající okresy Středočeského kraje, se začíná křivka nově nakažených postupně zplošťovat.

Jejich počty tam za poslední týden vrostly o méně než desetinu.

Nemocnice se neplní

Česká republika jako celek zaznamenala v úterý rekord v počtu nově nakažených, když testy prokázaly covid u 57 tisíc lidí. K nim je třeba přičíst dalších skoro deset tisíc podezření na reinfekce. Zdravotničtí statistici predikují, že ještě minimálně týden se budou dosavadní maxima nadále přepisovat.

Nemocnice nicméně i po více než měsíci, kdy se v zemi šíří nakažlivý omikron, hlásí relativní klid. Alespoň ve srovnání s předchozími vlnami koronaviru.

V úterý v nich bylo hospitalizováno s covidem 2653 lidí, z nichž 213 se nacházelo v těžkém stavu. Na jednotkách intenzivní péče tedy leží čtyřikrát méně lidí než během vrcholu podzimní vlny způsobené variantou delta.

Celkový počet nakažených byl přitom na podzim na polovičních hodnotách aktuálních omikronových rekordů.