Silnice první třídy. O víkendech a pak v pondělí. Právě v tyto dny a na těchto cestách by si řidiči o prázdninách měli dávat největší pozor. Během července a srpna na nich umírá nejvíce lidí. Vyplývá to z podrobných údajů dopravní policie o všech více než sedmdesáti tisících nehodách během prázdninových měsíců v posledních čtyřech letech, které zanalyzoval regionální Deník.

V letech 2016–2019 při nich vyhaslo 454 životů. Každý rok tedy v průměru více než stovka. Například loni se jednalo o 118 obětí, a červenec se srpnem tak patřily v tomto ohledu mezi nejhorší měsíce roku.

Letos se cesty zahustí

Letní prázdniny jsou nejrizikovějším obdobím z pohledu bezpečnosti na silnicích každoročně. Ty letošní budou specifické tím, že ještě více lidí zamíří do turistických destinací po České republice.

Po střetu dvou aut zůstalo jedno z nich netypicky postavené do výšky na přední části vozu. Jeho řidičku musel s vážným zraněním transportovat vrtulník.
Hrozivě vypadající nehoda u Poděbrad. Pro řidičku musel přiletět vrtulník

„Dá se proto čekat nadprůměrná koncentrace osobních automobilů, motocyklistů, cyklistů a chodců také na silnicích nižších tříd v turisticky atraktivních lokalitách. Nabádáme proto řidiče v létě ke zvýšení opatrnosti a zodpovědnosti v silničním provozu,“ apeluje vedoucí BESIPu Tomáš Neřold.

Smrtící čelní srážky

Největší pozor by měli dávat (nejen) řidiči na silnicích o víkendech, kdy se lidé přesouvají na dovolené či z chat a chalup. V předchozích čtyřech letech si sobotní nehody vyžádaly 87 mrtvých a nedělní 86. Třetím nejrizikovějším dnem bylo pondělí se 81 obětmi.

Co se týče jednotlivých typů silnic, relativně bezpečná je jízda po dálnicích, na kterých během předchozích čtyř prázdnin vyhaslo „jen“ 30 životů. Naopak na silnicích první třídy zahynulo ve stejném období 168 účastníků silničního provozu.

Ostatně ze šesti nejtragičtějších nehod, při kterých během července a srpna v letech 2016 až 2019 umírali vždy čtyři lidé, se jich pět událo právě na „jedničkách“. Jejich hlavní příčinou bylo vjetí do protisměru, po kterém následovala čelní srážka.

Pondělní nehoda u Polesí na Pelhřimovsku.
Hrůzná nehoda: Řidič na mokru doslova slisoval auto. Vyvázl s těžkým zraněním