Pomyslné zlato Praha získala třetí rok za sebou, historicky se nejlepším místem pro život stala už poosmé. Podle ředitele projektu Davida Pavláta Praha ve čtrnáctém ročníku získala dominantní postavení například v oblasti zdravotnictví nebo sociálních služeb. O lidi pobývající v hlavním městě se postará nejvíce lékařů, zubařů, v přepočtu na obyvatele město disponuje i největším počtem nemocničních lůžek a lidé navíc mají nejvyšší naději na dožití.

Velmi dobře si Praha vede i v péči o děti a vzdělávání. Například u státních maturit z českého jazyka a matematiky mají pražští studenti nejlepší výsledky v republice. Na nadprůměrné úrovni je také rozvoj infrastruktury.

I hlavní město má však podle organizátorů na čem zapracovat. Problematické je v Praze životní prostředí nebo bezpečnost. „Metropole zaznamenává nejvyšší počet trestných činů v přepočtu na obyvatele, jejich objasněnost je navíc podprůměrná a na silnicích je vysoká nehodovost,” poznamenal Pavlát.

Sami obyvatelé Prahy jsou nejvíce spokojeni s trávením volného času a turismem, atraktivitou kulturních akcí nebo pracovními podmínkami. Podle Pražanů by město mělo zapracovat na počtu zubařů, počtu veřejných dobíjecích stanic nebo už zmiňované míře kriminality.

Na druhém místě se umístil Jihomoravský kraj. Oproti Praze jsou lidé žijící na jihu Moravy spokojení o pouhé tři desetiny procenta méně. Sami obyvatelé vyzdvihují kromě trávení volného času a turismu také oblast zdravotnictví a sociálních služeb nebo recyklaci odpadu. „Jihomoravský kraj se může pochlubit velmi nízkými emisemi škodlivých látek v ovzduší v přepočtu na obyvatele, velmi nízkým podílem nezaměstnaných žen, velmi vysokým počtem studentů vysokých škol k počtu obyvatel nebo nadprůměrným počtem návštěvníků na jednu kulturní akci,” okomentoval umístění Pavlát.

Partnerem srovnávacího výzkumu Místo pro život 2024 je stavební skupina VINCI Construction CS, ÚJV Řež, Centrum udržitelné budoucnosti a Česká pošta.

I díky nejnižšímu počtu mladých bez práce, nadprůměrnému počtu lůžek v zařízení pro seniory i velmi vysokou objasněností trestných činů získal bronzovou příčku v letošním ročníku Královéhradecký kraj. Ten se v historii už třikrát stal Místem pro život a na předních příčkách se objevuje pravidelně. Mezi historicky úspěšné regiony patří také Plzeňský kraj, který oslnil v prvním a čtvrtém ročníku, nebo Zlínský kraj, který se nejlepším krajem v Česku stal v roce 2021. Letos se umístil na čtvrtém místě.