Pokud by měli noví krajští zastupitelé a hejtmani, kteří vzejdou z říjnových voleb, do něčeho investovat svou energii, byly by to dopravní problémy v regionech.

Vyplývá to z výsledků velké ankety Deníku Jak se žije v našem kraji, ve které přes sedm tisíc respondentů podrobně odpovědělo na padesátku dotazů.

| Video: Youtube

Problém celé země

Téměř dvě třetiny oslovených dopravu zařadily mezi trojici nejdůležitějších oblastí, které by si zasloužily větší pozornost. Na druhém místě se umístilo zdravotnictví a na bronzové příčce životní prostředí.

Doprava se ukázala jako problém číslo jedna ve většině regionů s výjimkou tří.

„V Moravskoslezském kraji pálí lidi nejvíc životní prostředí, v Karlovarském pak zdravotnictví. A na Ústecku by respondenti před dopravou upřednostnili jak zdravotnictví, tak i životní prostředí,“ říká k výsledkům ankety datový novinář Deníku Michal Janko.

Silnice nic moc

Co se týče dopravy, lidem vadí především špatný stav silnic. Podle 30 procent respondentů je jejich stav přímo mizerný a podle dalších 34 procent podprůměrný. Za velmi dobrý ho považují jen zanedbatelná tři procenta oslovených.

To je nepěkná vizitka pro dosluhující vedení krajů. Silnice druhé a třetí třídy jsou totiž ve vlastnictví jednotlivých krajů.

Nejvíce nespokojení jsou se stavem cest ve svém okolí lidé ve Středočeském a Pardubickém kraji.

Veřejná doprava je OK

S veřejnou dopravou je (možná překvapivě) těsná většina respondentů spokojená – celkem 52 procent respondentů by ji neposilovalo, protože ji považují za dostatečnou. A podle šesti procent lidí je dokonce přebujelá a peníze, které do ní kraje dávají, pak chybí jinde.

Pokud by kraje měly ve veřejné dopravě na něco dbát, je to především návaznost a četnost spojů.

Život je celkem dobrý

Když se Deník čtenářů zeptal, jak se za poslední čtyři roky změnil celkově život v krajích, 37 procent odpovědělo, že k lepšímu. Výrazně méně, konkrétně 22 procent, uvedlo, že se život v kraji zhoršil. Podle 41 procent se pak nezměnil ani k lepšímu, ani k horšímu.

close Grafika info Zdroj: Deník zoom_in