Obraz penzisty jako vetchého staříka či stařenky, jejichž jediným rozptýlením je krmení holubů či slepic, už dávno neplatí.

Být aktivní i v důchodovém věku má smysl. Vždyť takzvaná naděje dožití v 65 letech aktuálně činí u českých mužů šestnáct roků a u žen skoro dvacet let.

„V důchodu to teprve začne být zajímavé. Konečně získám více času na svůj velký koníček, kterým je historie. Beseduji, přednáším, trávím hodiny v archivu,“ svěřila se Deníku kladenská historička, šedesátnice Irena Veverková.

Metličky a křečové žíly jsou nejčastějším viditelným příznakem chronického žilního onemocnění
Pozor na křečové žíly. Do rizikové skupiny patří i lidé, kteří to o sobě nevědí

Akční nepřestávají být ani dámy a pánové o další generaci starší. Devadesátník Jaroslav Ulrich ze středočeské Pozdně tak spolupořádá šibřinky, Mezinárodní den žen či letní 12. sjezd rodáků.

Internet i mobily

Nejen konkrétní příběhy aktivních seniorů, ale i „tvrdá“ data dokládají, že řada lidí nad (pěta)šedesát let je až překvapivě šikovná i v činnostech, které jsou přisuzovány spíše mladým: například slušně umějí s mobilem, počítačem i internetem.

Čechů, kteří mají problémy s alkoholem, přibývá.
Alkohol, tabák, drogy i mobily, 12 tisíc lidí se nám svěřilo se závislostmi

Zdatnost Čechů v moderních technologiích podle jednotlivých věkových skupin pravidelně zkoumá Český statistický úřad.

K čemu se dopracoval?

Polovina lidí starších 65 let už někdy v životě využila internet, čtvrtina dokonce „frčí“ na celosvětové síti sítí denně nebo téměř denně. Pětina alespoň jednou přes internet nakoupila a šestina prostřednictvím online bankovnictví běžně platí složenky. Dokonce se najdou i tací senioři, kteří jsou aktivní na sociálních sítích (8 %) a sledují videa na stránkách typu YouTube (7 %).

Sex je náš

I v pokročilém věku si pak lidé neodpouštějí slasti života, které se také přisuzují spíše mladším ročníkům – užívají si fyzické lásky. Vypovídají o tom výsledky velké ankety Deníku „Jak milují Češi“, kde mezi téměř devíti tisíci respondenty bylo i více než pět set lidí ve věku nad 60 let.

Závislostí na lécích trpí bezmála 400 tisíc českých důchodců.
Až čtyřicet pilulek denně. Senioři jsou závislí na lécích

V anonymních dotaznících se přiznali k tomu, že 62 % z nich je spokojeno ve svém partnerském a sexuálním životě, nicméně 14 % z nich by uvítalo, kdyby byl jejich partner sexuálně aktivnější.

A ani s frekvencí pohlavního styku to není špatné. Přes 60 % z nich si ho v posledním roce užilo alespoň jednou, 24 % se milovalo co měsíc, stejný podíl pak jednou týdně. A 11 % dokonce dvakrát až třikrát týdně.