V Českých Budějovický by chtěl žít každý, zní legendární věta z cimrmanovské hry Záskok. Výsledky průzkumu mezi 1250 lidmi ze všech koutů země, který v rámci projektu Místo pro život 2019 připravila analytická agentura Datank, ale ukazují, že lépe než Jihočechům se žije lidem v Královéhradeckém kraji.

Jsou nejspokojenější z celé republiky s péči o děti a vzděláváním, životním prostředím, rozvojem infrastruktury, bezpečností situací i volnočasovými aktivitami v jejich okolí.

S péčí, kterou lidé dostanou v nemocnicích ve svém okolí v Česku, jsou celkem spokojení.
Zdravotnictví v Česku: s péčí jsou lidé celkem spokojení, vadí jim čekací lhůty

„Po Pražanech jsou obyvatelé Královéhradecka druzí nejspokojenější s pracovními podmínkami a po Jihočeších se zdravotnictvím,“ říká za organizátory srovnávacího výzkumu Místo pro život Petr Lutonský.

Nejedná se o žádný jednorázový výkyv z roku na rok. Všeobecná spokojenost respondentů z Královéhradeckého kraje vynesla region na první místo i v loňském roce.

Místo pro život. Názory obyvatel.Zdroj: Deník Data

Pro zvětšení infografiky kliknětě na fotku.

Druzí a třetí

Ani s Českými Budějovicemi zmíněnými v úvodu to ale není vůbec špatné. Jihočeši se totiž v rámci průzkumu ukázali jako druzí nejspokojenější obyvatelé Česka.

Opět platí, že se optimisticky vyjadřovali o většině zkoumaných kategorií. Mírně skeptičtí byli jen k místním pracovním podmínkám. V jejich hodnocení se Jihočeský kraj umístil na páté příčce.

Policie, hlídka. Ilustrační foto
Lidé se cítí bezpečně. Ale zpřísnili by tresty

Na celkovou třetí příčku napříč všemi hodnocenými kategoriemi vynesli svůj region odvěcí rivalové Královéhradečanů, obyvatelé sousedního Pardubického kraje.

Pokusy a minusy

Respondenti z celé republiky byli letos nejspokojenější s rozvojem infrastruktury – do této kategorie náleží nejen nejen budování a kvalita komunikací, ale třeba i vodovodní a kanalizační síť.

Pozitivně hodnotili také oblast ekologie a životní prostředí.

Naopak největší starosti dělají lidem v regionech pracovní podmínky. Například na Ústecku a Karlovarsku je s nimi spokojena méně než polovina lidí.