Čeští důchodci by měli od ledna dostat přidáno v průměru osm set korun. Vyplývá to z návrhu valorizace penzí, který ministerstvo práce a sociální věcí tento týden odeslalo k projednání vládě. Kabinet by o něm měl hlasovat ještě v září.

Deník na základě materiálu již tradičně propočítal, jak se valorizace projeví na průměrných důchodech v jednotlivých koutech republiky. A jak se budou od ledna lišit penze mužů a žen.

Polepší si především Pražané

Z logiky valorizace, kdy se část zvýšení důchodu počítá jako procento stávající penze, vyplývá, že nejvýrazněji stoupne těm, kteří i doposud brali nejvyšší částky.

A tak v průměru nejvíce dostanou přidáno „nejbohatší“ senioři z Prahy, a naopak nejméně ti z „nejchudšího“ Znojemska. Mezera mezi jejich penzemi se dál prohloubí. V Praze budou nově brát v průměru přes 17 tisíc korun, na Znojemsku kolem 15 tisíc.

Průměrný důchod v celé republice se vyšplhá o zmíněných osm set korun nad šestnáctitisícovou hranici.

Muži dostanou přidáno více než ženy. Opět

Muži budou v průměru dostávat 17,6 tisíce, zatímco ženy výrazně méně, konkrétně 14,7 tisíce korun.

Rozdíl mezi penzemi obou pohlaví se tak o další desítky korun zvýrazní. Muži, vzhledem k vyšším dosavadním penzím, dostanou přidáno průměrně 823 korun, ženy 786 korun.

Nadále tak bude platit, že na průměrný český důchod nedosáhnou ženy v žádném okresu republiky. Naopak muži budou ve všech regionech pobírat v průměru vyšší penzi. Nejlépe na tom budou bývalí horníci na Karvinsku.

Změna přijde až za rok

Obrazné nůžky mezi důchody obou pohlaví by se mohly zčásti přivřít až po další plánované valorizaci od roku 2023. Poslanci i senátoři již v létě schválili bonus pro rodiče, kteří vychovali děti, typicky na něj tedy dosáhnou ženy.

Takzvaní primárně pečující rodiče by měli od přespříštího ledna dostat k důchodu pět set korun za každé vychované dítě.

„Jedná se především o ženy, u nichž je průměrná výše důchodů o téměř tři tisíce korun nižší než u mužů. Přitom se zasloužily o výchovu nové generace, která ze svých příjmů mimo jiné přispívá i do důchodového systému,“ tvrdí ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.