Penzisté si od letošního června přilepší v průměru o více než tisícikorunu. K mimořádné valorizaci důchodů dojde kvůli vysokému růstu cen, který od loňského června přesáhl zákonem stanovených pět procent.

Důchody se zvyšují od června letošního roku nejen seniorům, ale i příjemcům dalších typů důchodů. „Reagujeme tak na rostoucí inflaci, proto zvyšujeme důchody nejen starobní, ale i vdovské, invalidní či osobám, které byly účastníky odboje,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. „Děláme tak v souladu se zákonem, který nám jasně říká, jak tuto mimořádnou valorizaci dělat,“ upřesnil v dubnu ministr.

Rodiny s dětmi do 18 let dostanou od státu mimořádný příspěvek.
Pět tisíc na dítě do 18 let. Vláda schválila podobu příspěvku pro rodiny

Od června letošního roku se tedy zvýšily procentní výměry důchodů. Růstu cen odpovídá jejich navýšení o 8,2 procenta, což podle ministerstva práce znamená, že průměrný starobní důchod se zvýší o 1017 korun. Takzvaná základní výměra ve výši 3900 se nemění.

Naposledy se důchody zvyšovaly letos v lednu, a to v průměru o 805 korun. S další valorizací se počítá v lednu roku 2023.

Důchod se skládá ze dvou částí. Základní díl je pro všechny stejný a měl by odpovídat desetině průměrné mzdy. Letos činí 3900 korun. Zásluhová část se stanoví podle odpracovaných let a výše výdělků a odvodů. Lidé s podprůměrnou penzí dostanou tak v červnu přidáno méně než 1017 korun, lidé s nadprůměrným důchodem si přilepší víc. Člověk, který pobírá 15 tisíc korun, bude mít od června o 911 korun víc. Penzista s 13 tisíci korunami si polepší o 747 korun. Ten, kdo má důchod 18 tisíc korun, by měl dostávat o 1157 korun víc.