Právní stát v České republice je kvůli střetu zájmů miliardáře a premié ra Andreje Babiše v ohrožení. Europoslanci v usnesení vyzvali české úřady, aby ochránily i peníze českých daňových poplatníků a přiměly Agrofert vrátit všechny neoprávněně vyplacené dotace. Česko by mělo vytvořit spravedlivější a zcela transparentní systém rozdělování unijních dotací.
Dosavadní pravidla podle usnesení neumožňují zjistit konečné příjemce dotací a vedla k „vytvoření a růstu rozsáhlých oligarchických struktur“. Babiš byl pak vyzván, aby buď zpřetrhal všechna své pouta k Agrofertu, nebo odešel ze své funkce.

Ještě důležitější však je, že rezoluce vyzývá Evropskou komisi, aby využila vůči Česku nového nástroje, umožňujícího zastavit přísun dotací, pokud jsou v dané zemi porušovány principy právního státu. Česku tak hrozí ztráta dotací v řádu stovek miliard korun. Země se navíc dostává společně s Polskem a Maďarskem do skupiny zemí, které mají narušenou demokracii i fungování právního státu.
„Všechny důkazy, které máme k dispozici, ukazují na závažné systémové nedostatky v České republice, které je potřeba naléhavě řešit,“ varovala zpravodajka rezoluce, šéfka kontrolního výboru Monika Hohlmeierová.
Jde o peníze Evropanů
To vše se děje v situaci, kdy sílí tlak na to, aby EU proti takovým praktikám rychle a tvrdě zasáhla. V další rezoluci, která byla včera přijata, totiž evropští poslanci pohrozili Evropské komisi, že na ni podají žalobu, pokud proti Polsku a Maďarsku a po včerejšku zřejmě i Česku nezahájí kroky směřující k odebrání evropských dotací.

Europoslanci „naléhavě vyzývají komisi, aby rychle reagovala na pokračující závažná porušování zásad právního státu v některých členských státech, jež představují vážné nebezpečí v souvislosti se spravedlivým, zákonným a nestranným rozdělováním finančních prostředků EU“. Podobně jako rezoluce o Babišovi byla i tato výzva odsouhlasena drtivou většinou hlasů.
Babiš je v izolaci
O tom, jakému tlaku Andrej Babiš čelí, svědčí výsledek hlasování, kde se za Babiše z 590 hlasujících europoslanců postavilo jen pouhých třicet. Největší skupinu tvořili europoslanci hnutí ANO a ultrapravicových protievropských frakcí.