Charles Michel, předseda Evropské rady, udělal státům Evropské rady čáru přes rozpočet. Rozhodl se místo dokončení svého mandátu, který skončí v listopadu, kandidovat v červnových volbách do Evropského parlamentu v čele belgických liberálů. A pokud bude zvolen, což je víc než pravděpodobné, chce odejít už na počátku léta z funkce „evropského prezidenta“, tedy stálého předsedy summitů zemí Evropské unie.

Michel tím šéfům států a vlád evropské sedmadvacítky přidělal vrásky na čele. Štěstí v neštěstí je, že evropský prezident se volí kvalifikovanou většinou, takže jednotlivé státy, pokud by se stavěly takzvaně na zadní, půjdou přehlasovat.

Schengenský prostor se rozšíří o Rumunsko a Bulharsko:

Ursula von der Leyenová
Schengenský prostor se rozšíří o Rumunsko a Bulharsko, dohodly se země EU

Komplikací naopak může být, že v případě, že se nepodaří nástupce Michela na unijní poměry bleskově najít, zastoupí ho hlava předsedající země EU. A tou bude od poloviny tohoto roku Maďarsko v čele s Viktorem Orbánem.

Sám Michel, který učinil pragmatickou volbu, protože jeho maximálně pětiletý mandát „prezidenta“ nejde prodloužit, problém s Orbánem bagatelizuje. „Nechci předjímat rozhodnutí, které přijme Evropská rada v červnu,“ řekl Michel bruselským novinářům. „Ale existuje několik možností, a pokud se Evropská rada chce vyhnout Viktoru Orbánovi, je to velmi snadné,“ dodal Michel.

Pokud Charles Michel uspěje ve volbách do Evropského parlamentu, v čele Evropské rady skončí předčasně:

Zdroj: Youtube

Tak úplně snadné to ale není. V rámci EU se rozdělují nejvyšší funkce podle evropských politických stran. S ohledem na to, že lidovci si zřejmě ponechají Ursulu von der Leyenovou v čele Evropské komise a socialistům připadne parlament, bude třeba hledat nového předsedu Evropské rady mezi liberály.

Šance pro Babiše 

Mezi liberály je velice silné hnutí ANO Andreje Babiše. Babiš jako bývalý premiér je pak jednou z mála postav liberálů, kteří by se na „evropského prezidenta“ hodili. Bývalý dlouholetý nizozemský premiér Mark Rutte, kterého by kolegové zřejmě bez váhání do čela Evropské rady zvolili, je totiž zmiňován jako možný nový generální tajemník NATO.  To je, málo platné, zvláště dnes funkce prestižnější a také viditelnější. Hnutí ANO, které zřejmě udělá v eurovolbách slušný výsledek, tak není bez zcela šance. Zvláště pokud bude mít EU v červenci na výběr mezi Orbánem a Babišem.