„Je to zkušenost, která se nezapomíná. Naučíte se rozpoznávat jinou zem. Půl roku jste úplně mimo své komfortní prostředí. Má to pozitivní vliv na vaši kariéru a vedlejší přidaná hodnota je i to, že si vytvoříte kontakty. I se studenty z dalších zemí,“ říká Ondřej Benešík, dnes vrcholný politik ze Strání na Uherskohradišťsku o evropském projektu na podporu vzdělávání Erasmus.

V rámci programu Erasmus patřilo dosud Spojené království mezi českými studenty k nejoblíbenějším „destinacím“. Jenom v roce 2018 do Británie vycestovalo na 5,5 tisíce mladých lidí. Ze všech zemí zapojených do Erasmu mu na žebříčku oblíbenosti patří čtvrtá příčka.

Od nového roku je však vše jinak. Kvůli Brexitu – odchod Británie z Evropské unie – již Spojené království dále nebude v programu Erasmus pokračovat.

POZNAT KULTURU, ZVYKLOSTI

„Mladí lidé mají díky Erasmu možnost poznat cizí kulturu, její hodnoty, zvyklosti. Je škoda, pokud to skončí,“ smutní ředitelka Střediska volného času TyMy Všetuly Jarmila Vaclachová. Právě její středisko má bohatou zkušenost s dobrovolníky na výměnných pobytech.

„Je také obrovská výhoda, když se mohou děcka bavit s rodilým Italem, Španělem nebo třeba Britem,“ myslí si Vaclachová, která je velkou zastánkyní a podporovatelkou myšlenky umožnit mladým lidem za co nejlepších podmínek poznávání a studium v cizině.

„Doufám, že se ještě najde shoda, která by nějakým způsobem nahradila projekt Erasmus. Na jakém principu bude fungovat a kdo to bude financovat ale nevím,“ říká Vaclachová.

BRITOVÉ NA UTB LETOS NESTUDUJÍ

V nalezení společné řeči v otázce „přespolního“ vzdělání doufá i europoslankyně z Kroměříže Michaela Šojdrová.

„Myslím, že vznikne nakonec nějaká rámcová spolupráce ve vzdělávání. Ale to si nejprve musí britští politici uvědomit to, na co již anglické vysoké školy přišly – že jim program Erasmus bude chybět,“ míní Michaela Šojdrová.

„Víme, že univerzity v Anglii byly proti Brexitu,“ uvádí europoslankyně a dodává, že do té doby bude řada našich českých vysokých škol sama hledat britské partnery, aby spolupráce neustala. „Británii bude Erasmus chybět minimálně stejně jako nám,“ myslí si Michaela Šojdrová.

Zlínská Univerzita Tomáše Bati (UTB) má nadstandardní vztahy s University of Huddersfield, se kterou realizuje studijní programy už od roku 2005.

„Velká Británie je mezi studenty považována za prestižní destinaci, nicméně nepatří mezi nejpopulárnější. Studenti UTB vyjíždí do Velké Británie spíše v rámci společných studijních programů, takzvaných double degree program,“ uvedla mluvčí UTB Petra Svěráková.

Momentálně UTB studenty ze Spojeného království neeviduje a neočekává ani žádný příjezd studentů v rámci letního semestru. Vzhledem ke koronavirové situaci je to i pochopitelné. Se svými studenty však škola výjezdy do Anglie nyní řeší.

„Všechny schválené výjezdy mohou proběhnout a studia ani stipendia se změny nedotknou. Pro výjezdy delší něž 6 měsíců je ovšem třeba zajistit studijní vízum,“ dodala Svěráková.