Článek vznikl jako součást projektu Přeshraniční česko-slovenský storytelling, při němž se studentky Masarykovy univerzity a jejich kolegyně - studentky či absolventky slovenských univerzit zabývaly aktuálními tématy spojenými s Českou republikou, Slovenskem a jejich pozicemi v Evropské unii.

Slovensko

Kristína Slopovská
25 let,
speciální pedagožka, Banská Bystrica

Kristína Slopovská.Kristína SlopovskáZdroj: se svolením Kristíny Slopovské

Zálohování PET a skleněných lahví kvituji. Považuji to za velmi moderní a přelomový krok pro celou naši zemi. Je fajn vědět, že se s tříděným odpadem i nadále pracuje a nepovaluje se na sídlištích.

Jediným možným negativem je málo vratných zařízení ve velkých nákupních centrech a hypermarketech. Při vyšším počtu lidí je potřeba čekat.

Lenka Urbanová
31 let, mateřská dovolená, Raková

Lenka Urbanová.Lenka UrbanováZdroj: se svolením Lenky Urbanové

Zálohování PET lahví považuji za velmi přínosné, protože tím podporujeme recyklaci, což pomáhá snižovat množství odpadu. Je to také účinný způsob, jak docílit udržitelnější spotřeby plastových obalů, čímž můžeme aspoň částečně snižovat vliv na životní prostředí. Jsem velmi ráda, že už i Slovenská republika se od začátku roku 2022 do tohoto systému zapojila a přispívá tak k ochraně přírody.

Zálohomaty na plastové lahve a plechovky na Slovensku. Východní sousedé v novém systému nasbírali od začátku roku přes 615 milionů obalů. Povinné zálohování PET lahví a plechovek zvažuje i Česko
ANKETA: Zálohový systém? Slováci si jej pochvalují, Češi to vidí podobně

Mikuláš Turňa
27 let, učitel, Bratislava

Mikuláš Turňa.Mikuláš TurňaZdroj: se svolením Mikuláše Turni

Podle mě je super, že na Slovensku zálohujeme už druhý rok. Osobně si myslím, že je to citelné všude, méně smetí v přírodě i na ulicích. Lidé si velmi rychle zvykli, kupodivu i ta starší generace.

Na druhé straně ale stojí skladování. Když se nemůže materiál pomačkat, v menších domácnostech to může být problém. Každopádně pevně věřím, že podobným směrem se budeme ubírat i nadále.

Česká republika

Jitka Burianová.Jitka BurianováZdroj: se svolením Jitky BurianovéJitka Burianová
50 let, asistentka ve státní správě, Brno

S tím, aby byly nápojové obaly zálohované, souhlasím, myslím si, že je to dobrý nápad. Jedním z hlavních důvodů je především ochrana životního prostředí, šetření zdrojů a také možnost dalšího využití.

Zálohomaty na plastové lahve a plechovky na Slovensku. Východní sousedé v novém systému nasbírali od začátku roku přes 615 milionů obalů. Povinné zálohování PET lahví a plechovek zvažuje i Česko
Vratné PET lahve v ČR: Ve hře je rok 2025, záloha čtyři koruny a tisíce míst

 

Nela Lošťáková
21 let, studentka, Olomouc

Nela Lošťáková.Nela LošťákováZdroj: se svolením Nely LošťákovéSouhlasím se zálohovým systémem. Podle mě je to i lepší cesta ke třídění a lepší využitelnosti těchto vykoupených lahví a plechovek.

Velkou roli bude hrát také vidina finanční odměny, která některé lidi více namotivuje k neodhazování odpadků a časem třeba i k automatičnosti třídění.

 

 

Aleš Návařík
62 let, důchodce, Brno

Aleš Návařík.Aleš NávaříkZdroj: Barbora Bukovinová

Zavedení zálohového systému se nebráním. Sám ale nevím, jestli by mě vidina finanční odměny motivovala k tomu lahve odnášet na sběrná místa. Já tyto nápoje navíc moc nekupuji, takže jít s jednou lahví na sběrné místo? Lidé jsou navíc zvyklí vyhazovat do žlutých popelnic, takže nevím.

BARBORA BUKOVINOVÁ
GABRIELA PITOŇÁKOVÁ