Mobil nabitý na sto procent, ale za dvě hodiny zcela bez šťávy. S bateriemi na konci životnosti se stává některá elektronika nepoužitelnou. A protože akumulátory bývají zabudované, volbou pro většinu lidí je buď drahá výměna v servisu, nebo koupě nového přístroje. Výroba některých zařízení, která mají uvnitř baterii a po jejím vybití se musí vyhodit, ovšem má skončit. 

Technologie vodné baterie znamená naději pro levnou a bezpečnou energetiku
Čeští vědci opět ohromili svět: Vynalezli levnou baterii na sůl

Plán Evropské unie ve středu posvětili europoslanci. Změnu schválili 587 hlasy. „Potřebujeme se přenést dál od tradičního modelu vyrob, spotřebuj, vyhoď, k situaci, kdy zachování nebo recyklace výrobku bude mít vždy přednost,” uvedl pirátský europoslanec Mikuláš Peksa.

Cílem nové úpravy je snížit dopad výroby a používání baterií na životní prostředí ve všech fázích jejich životního cyklu. Po zavedení legislativy do praxe bude snadnější baterie u většiny zařízení vyměňovat.

Vyměnit baterii v mobilu je dnes prací pro šikovného kutila, ne pro běžného uživatele:

Zdroj: Youtube

Součástí regulace je rovněž povinný podíl recyklovaných kritických surovin v nových bateriích. „Jde o snížení závislosti na dovozu surovin, které jsou k výrobě baterií potřeba,” přiblížil Peksa. Právě kritické suroviny jako lithium a kobalt se často dovážejí ze zemí, kde může docházet k porušování lidských práv. A to i při jejich těžbě.

Recyklace baterií

Nová legislativa také zvyšuje cíle pro sběr odpadu, účinnost recyklace a následné využití materiálů. Do roku 2030 se má recyklovat celých 73 procent přenosných baterií. Z recyklátů pak má pocházet velká část obsahu nových baterii.

Třináct let po vstupu nařízení v platnost mají baterie obsahovat 26 procent recyklovaného kobaltu, 85 procent olova, 12 procent lithia a 15 procent niklu. Například nepoškozené baterie z havarovaných vozů by mohly být dále využívané k posílení nabíjecích stanic.

Zvíře v prostoru 3D
Pět vychytávek v mobilu, o kterých málokdo ví: Zvíře v obýváku i podivná minihra

Podobně jako v případě zavedení jednotných nabíječek se i v tomto případě objevily pochybnosti některých výrobců. Podle nich jsou baterie často nepřístupné záměrně, aby se zlepšily vlastnosti výrobků jako odolnost vůči vodě či prachu. Nyní tak budou muset hledat nové řešení této ochrany.