Letošním klíčovým tématem bude zejména ruská agrese na Ukrajině a s ní spojená bezpečnostní i ekonomická rizika a otázky budoucnosti Evropy.

Leyenová v projevu také oznámila, co Evropská unie navrhne jako řešení energetické krize a extrémních cen energií, kterých jsme byly ještě před nedávnem svědky na evropských energetických burzách.

Její vystoupení a návrhy, které přednesla, budou klíčové pro evropské ministry energetiky, kteří se jménem států mají dohodnout na společném evropském řešení. To by mělo vyjít výrazně levněji, než izolované kroky jednotlivých států včetně Česka.

Setkání ministrů pro energetiku. Na snímku český ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela v Bruselu 9. září 2022
EU chce zisky producentů energie pro domácnosti. Strop na ruský plyn se nedohodl

EU aktuálně čelí jedné z největších mezinárodních krizí, kdy v důsledku války Ruska na Ukrajině došlo k odhalení dlouhodobějších problémů. Jedním z cílů Unie by mělo být zlepšení koordinace politiky soudržnosti a nových nástrojů EU tak, aby byla umožněna pružnější reakce na nové výzvy, jako je energetická krize, klimatická krize nebo zajištění potravinové bezpečnosti či zvládaní mimořádných situací spojených se zdravotnickými riziky.

Živě z Evropského domu

Jak se válka Ruska proti Ukrajině dotýká přímo Evropanů a jaké jsou jejich reakce? Jak by měla Evropská unie řešit hrozby v oblasti energetické bezpečnosti? Jak zajistit, aby evropský potravinový systém v budoucnu obstál vůči potenciálním rizikům a krizím? Jsou klimatické cíle z hlediska času a soudržnosti členských států skutečně realizovatelné?

Na tyto a další otázky se v dnešním Café Evropa pokoušeli odpovědět:

  • Markéta Boubínová, redaktorka, Deník N
  • Jaroslav Bžoch, poslanec Parlamentu ČR a místopředseda Výboru pro evropské záležitosti, ANO
  • Štěpán Černý, náměstek pro řízení sekce, Sekce pro evropské záležitosti, Úřad vlády ČR
  • Marcel Kolaja, poslanec Evropského parlamentu, Piráti, skupina Zelených/Evropské svobodné aliance
  • Monika Ladmanová, vedoucí Zastoupení Evropské komise v ČR

Moderátorem debaty byl Ondřej Houska, Hospodářské noviny.

Petr Fiala v Bruselu
Jak se řídí Unie: Proč na summit EU o energiích nejede premiér Petr Fiala

Záznam debaty naleznete zde na webu nebo na facebooku Deníku.

Debatu organizuje Evropská komise v ČR, Kancelář Evropského parlamentu v ČR a Institut pro evropskou politiku EUROPEUM. Mediálním partnerem debaty je Deník.cz

Café Evropa v DeníkuCafé Evropa v DeníkuZdroj: DeníkCafé Evropa je formát debatování pro širokou veřejnost, který má za cíl neformálním způsobem zatraktivnit diskutování evropských témat většímu okruhu posluchačů. Organizátory debat jsou Zastoupení Evropské komise v ČR, Kancelář Evropského parlamentu a Institut pro evropskou politiku EUROPEUM, ve spolupráci s regionálními středisky Europe Direct a Eurocentry. Cyklus diskuzí začal v prosinci 2015 a od té doby přinesl divákům přes 80 debat, během kterých měli možnost se zapojit do diskuze s experty z různých oblastí.

Diskuze Café Evropa probíhají v Praze i v regionech ČR a navštívili jsme s nimi již větší i menší regionální města, kde se s vámi i Deník.cz bude těšit na viděnou. V roce 2020 se projekt s ohledem na nepříznivý vývoj pandemie přesunul do online prostoru, díky čemu si našel i nové příznivce, ale v okamžiku, kdy to bude možné se těšíme s vámi na přímá setkání na živých debatách.

Debaty probíhají ve formátu 2-3 hostů a jsou moderovány jedním z našich zkušených moderátorů. Právě tento tým v roce 2021 doplnil Luboš Palata z Deníku. S Deníkem od letošního roku projekt diskuzí Café Evropa navázal mediální spolupráci. Materiály a záznamy z debat najdete jak na Denik.cz, na Facebooku Denik a regionálních FB, tak v tištěných vydáních Deníku.