I když se v posledních letech ve vyjádřeních různých evropských politiků myšlenka společné evropské armády vyskytuje častěji než kdy předtím, v reálu je tato možnost v dohledném čase poměrně nepravděpodobná.

Místo toho je Společná zahraniční a bezpečnostní politika založená zejména na spolupráci v oblasti vývoje, výzkumu a výroby v obranném průmyslu, a je prováděna v rámci několika různých nástrojů. Jedná se zejména o Stálou strukturovanou spolupráci PESCO, každoroční koordinovaný průzkum v oblasti obrany CARD nebo Evropský obranný fond, které má koordinovat a jejich další směřování řídit připravovaný Strategický kompas v oblasti obrany. Takto nastavená kooperace je klíčová také pro zlepšení fungování vnitřního trhu EU v oblasti obranného průmyslu, protože propojuje dosud rozdrobené a uzavřené domácí trhy.

Spolupráce ve zbrojní výrobě

Pro členské státy a Česko to mimo posílené spolupráce v obraně znamená i ekonomické výhody a podporu nejen velkých zbrojařských firem, ale také pro ekonomiku klíčových malých a středních podniků a inovativních start-upů.

Podcast Evropa pro Čechy
PODCAST: EU dala cenu Navalnému. Korupci v Rusku ale dál podporuje

Jak nyní funguje spolupráce evropských zbrojařských firem a co to znamená pro budoucnost evropské obrany? Jak se podpora obranného průmyslu v Evropě odlišuje od dalších spojenců v rámci NATO? Jak může hlubší evropská obranná spolupráce podpořit technologický pokrok a inovace v průmyslu? Je Evropská unie soběstačná, co se týče surovin nebo dodavatelských řetězů? Jaké jsou postoje členských státu Unie k prohlubování spolupráce v obraně? A kam vlastně evropská obrana směřuje?

O tomto a dalších otázkách byla další debata cyklu Café Evropa, tentokrát na téma: "Společná evropská obrana – je spolupráce armád a obranného průmyslu v zemích EU úspěšná a dostatečně efektivní?"

Debatu organizuje Evropská komise v ČR a Institut pro evropskou politiku EUROPEUM. Mediálním partnerem debaty je Deník.cz.

Hosté debaty byli Sandra Balatková, vedoucí kanceláře náměstka pro řízení sekce obranné politiky a strategie, Ministerstvo obrany ČR, Martina Heranová, bezpečnostní analytička, Vysoká škola CEVRO Institut a Richard Kuběna, obchodní ředitel, EXCALIBUR ARMY. Moderátorem byl Martin Vokálek, výkonný ředitel, Institut pro evropskou politiku EUROPEUM.

Jak se vyvíjí proočkovanost proti covidu v Česku a jinde v Evropě?
VIDEO: Rakousko má už očkování povinné. Česko má k tomu nakročeno

Akci jste mohli sledovat od 17:30 do 19 hodin zde nebo na Facebooku Deník.cz. Do diskuze bylo možné se zapojit přímo během debaty pomocí komentářů pod videem.

Café Evropa v DeníkuCafé Evropa v DeníkuZdroj: DeníkCafé Evropa je formát debatování pro širokou veřejnost, který má za cíl neformálním způsobem zatraktivnit diskutování evropských témat většímu okruhu posluchačů. Organizátory debat jsou Zastoupení Evropské komise v ČR, Kancelář Evropského parlamentu a Institut pro evropskou politiku EUROPEUM, ve spolupráci s regionálními středisky Europe Direct a Eurocentry. Cyklus diskuzí začal v prosinci 2015 a od té doby přinesl divákům přes 80 debat, během kterých měli možnost se zapojit do diskuze s experty z různých oblastí.

Diskuze Café Evropa probíhají v Praze i v regionech ČR a navštívili jsme s nimi již větší i menší regionální města, kde se s vámi i Deník.cz bude těšit na viděnou. V roce 2020 se projekt s ohledem na nepříznivý vývoj pandemie přesunul do online prostoru, díky čemu si našel i nové příznivce, ale v okamžiku, kdy to bude možné se těšíme s vámi na přímá setkání na živých debatách.

Debaty probíhají ve formátu 2-3 hostů a jsou moderovány jedním z našich zkušených moderátorů. Právě tento tým v roce 2021 doplnil Luboš Palata z Deníku. S Deníkem od letošního roku projekt diskuzí Café Evropa navázal mediální spolupráci. Materiály a záznamy z debat najdete jak na Denik.cz, na Facebooku Denik a regionálních FB, tak v tištěných vydáních Deníku.