Jednoznačné vítězství v maďarských parlamentních volbách získala konzervativní strana Fidesz premiéra Viktora Orbána, která zároveň posílila ústavní většinu. Vítězství Fideszu umožňuje premiéru Orbánovi dokončit plánované ústavní změny, které jsou v rozporu se základními principy liberální demokracie.

Maďarský premiér Viktor Orbán při loňské návštěvě Prahy
Volby v Maďarsku byly svobodné, ale neférové, tvrdí pozorovatelé OBSE

Před několika týdny oznámila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová zahájení disciplinárního řízení s Maďarskem, jehož následkem by mohlo být pozastavení čerpání peněz z unijních fondů. Tento bezprecedentní mechanismus byl v Evropské unii zaveden v roce 2021 jako tzv. režim podmíněnosti. Maďarsko by tak mohlo přijít o miliardy eur z fondů EU, které maďarská ekonomika akutně potřebuje.

Média v rukou vlády

Maďarsko je také kritizováno za Orbánův vliv na svobodná média, která sehrávají stěžejní roli v parlamentních volbách již od premiérova prvního vítězství v roce 2010. Provládní média představují více než 80 procent maďarského mediálního trhu. Jsou charakteristická propagandistickými praktikami a odmítáním opozičních zástupců. Naopak nezávislí novináři jsou vystavováni obstrukcím ze strany vlády a očerňujícím kampaním. Světový index svobody tisku zařadil Maďarsko v roce 2021 na 92. místo, což je pokles z jeho 23. pozice oproti roku 2010.

Přijde hungexit?

Jaký další postup můžeme očekávat ze strany EU při zavádění nového finančního mechanismu? Jaké důsledky přinese režim podmíněnosti pro politické směřování Maďarska a jeho zahraniční politiku? Je Maďarsko schopné nahradit chybějící příjmy z fondů? Do jaké míry je maďarská zahraniční politika ovlivněna ruskou agresí a válkou na Ukrajině? Můžeme po vzoru Velké Británie očekávat odchod Maďarska?

Na tyto a další otázky se vám dnes od 17:30 do 19 hodin snažila odpovědět Café Evropa, tentokrát na téma: "Maďarsko a EU – jak se vyvíjejí vztahy mezi Bruselem a Budapeští?".

Hosty byli Pavlína Janebová, ředitelka pro výzkum Asociace pro mezinárodní otázky, David Smoljak, předseda Výboru pro záležitosti Evropské unie, Senát Parlamentu České republiky, Kateřina Zichová, redaktorka, Euractiv.cz. Moderátorem debaty byl Luboš Palata, Deník.cz

Debatu organizuje Evropská komise v ČR a Institut pro evropskou politiku EUROPEUM. Mediálním partnerem debaty je Deník.cz. Debatu jste mohli sledovat zde, nebo na Faceboocích Deníku.

Café Evropa v DeníkuCafé Evropa v DeníkuZdroj: DeníkCafé Evropa je formát debatování pro širokou veřejnost, který má za cíl neformálním způsobem zatraktivnit diskutování evropských témat většímu okruhu posluchačů. Organizátory debat jsou Zastoupení Evropské komise v ČR, Kancelář Evropského parlamentu a Institut pro evropskou politiku EUROPEUM, ve spolupráci s regionálními středisky Europe Direct a Eurocentry. Cyklus diskuzí začal v prosinci 2015 a od té doby přinesl divákům přes 80 debat, během kterých měli možnost se zapojit do diskuze s experty z různých oblastí.

Diskuze Café Evropa probíhají v Praze i v regionech ČR a navštívili jsme s nimi již větší i menší regionální města, kde se s vámi i Deník.cz bude těšit na viděnou. V roce 2020 se projekt s ohledem na nepříznivý vývoj pandemie přesunul do online prostoru, díky čemu si našel i nové příznivce, ale v okamžiku, kdy to bude možné se těšíme s vámi na přímá setkání na živých debatách.

Debaty probíhají ve formátu 2-3 hostů a jsou moderovány jedním z našich zkušených moderátorů. Právě tento tým v roce 2021 doplnil Luboš Palata z Deníku. S Deníkem od letošního roku projekt diskuzí Café Evropa navázal mediální spolupráci. Materiály a záznamy z debat najdete jak na Denik.cz, na Facebooku Denik a regionálních FB, tak v tištěných vydáních Deníku.