Ruská invaze na Ukrajinu s sebou nepřináší pouze nevyprovokovaný a neospravedlněný vojenský útok na civilisty, ale také humanitární krizi. Ruská agrese na Ukrajině způsobila největší uprchlickou vlnu v Evropě od dob druhé světové války. Od začátku ruského útoku opustilo Ukrajinu již přes dva miliony lidí, kdy více než polovinu z nich dle UNICEF tvoří nejzranitelnější skupina obyvatel – děti.

Nejen děti, ale i ženy hledají útočiště před válkou v Evropě, nejčastěji v zemích Visegrádské čtyřky. Od začátku války Polsko přijalo přes 1,2 milionů uprchlíků, české hranice poté překročilo více než 150 tisíc lidí, kteří jsou následně umísťováni v uprchlických centrech. Česko také na pomoc Ukrajině pravidelně vypravuje humanitární vlaky ve spolupráci s Člověkem v tísni.

Solidarita se zvedla i napříč českými občany, kteří na pomoc Ukrajině vybrali rekordních 1,5 miliardy korun, a pomáhají i další členské státy EU. Rada EU mimo jiné aktivovala směrnici o dočasné ochraně, která zaručuje okamžitou pomoc Ukrajincům prchajícím před ruskou invazí ve všech členských státech EU.

Amnesty International však upozorňuje na její omezený obsah, jelikož by EU měla zajistit všem uprchlíkům před současnou válkou stejnou pomoc. Zároveň i v ČR, kde vláda z důvodu náporu ukrajinských uprchlíků vyhlásila nouzový stav, dochází na některých místech logistické a ubytovací kapacity pro ukrajinské občany, kteří k nám před válkou prchají.

Změní se postoj Čechů k uprchlíkům

Uprchlická krize vyvolala mnoho otázek. Změní válka na Ukrajině pohled na uprchlíky v EU, zejména v Česku? Nenastavila Rada EU dvojí metr solidarity tím, že se směrnice o dočasné ochraně vztahuje pouze na uprchlíky ukrajinské národnosti? Jsou Evropská unie, a především státy střední Evropy, tedy i Česko, připraveny ustát nápor uprchlíků, kterých může dle OSN být až okolo čtyř miliónů? Jaká má současná migrační krize rizika a kdy lze čekat největší nápor uprchlíků? Jak by mohly členské státy EU zapojit Ukrajince na pracovní trh a jaké možnosti mají Ukrajinci u nás? Jak plánuje Česko začlenit ukrajinské děti do vzdělávacího systému, tak, aby se necítily utlačovány? Jaká pomoc našich občanů je nyní nejpotřebnější a co bychom naopak dělat neměli?

Prostory Handicap centra Srdce na poděbradském Ostende slouží od začátku ruské války jako potravinová banka a centrum pro materiální pomoc uprchlíkům.
Na sbalení věcí měla žena 20 minut. Z Charkova vyrazila s dětmi jen v bačkorách

Na tyto a další otázky se pokusil odpovědět další díl Café Evropa: "Ukrajinské ženy s dětmi na útěku před válkou – jak můžeme pomáhat?". Debatu organizuje Evropská komise v ČR, a Institut pro evropskou politiku EUROPEUM. Mediálním partnerem debaty je Deník.cz.

Hosty tentokrát byli:

  • Barbora Antonová, aktivistka, ředitelka, Ženský spolek Vesna
  • Vít Šimral, radní, Magistrát hlavního města Prahy
  • Kateřina Wolfová, vedoucí oddělení, Generální ředitelství pro migraci a vnitřní věci, Evropská komise 

Moderátorem debaty byl Luboš Palata z Deníku.

Debatu jste mohli online shledovat dnes od 17:30 do 19 hodin přímo zde, nebo na Facebooku Deník.cz. Do komentářů pod video jste mohli pokládat své dotazy. Záznam z debaty naleznete v úvodu článku.

Café Evropa v DeníkuCafé Evropa v DeníkuZdroj: DeníkCafé Evropa je formát debatování pro širokou veřejnost, který má za cíl neformálním způsobem zatraktivnit diskutování evropských témat většímu okruhu posluchačů. Organizátory debat jsou Zastoupení Evropské komise v ČR, Kancelář Evropského parlamentu a Institut pro evropskou politiku EUROPEUM, ve spolupráci s regionálními středisky Europe Direct a Eurocentry. Cyklus diskuzí začal v prosinci 2015 a od té doby přinesl divákům přes 80 debat, během kterých měli možnost se zapojit do diskuze s experty z různých oblastí.

Diskuze Café Evropa probíhají v Praze i v regionech ČR a navštívili jsme s nimi již větší i menší regionální města, kde se s vámi i Deník.cz bude těšit na viděnou. V roce 2020 se projekt s ohledem na nepříznivý vývoj pandemie přesunul do online prostoru, díky čemu si našel i nové příznivce, ale v okamžiku, kdy to bude možné se těšíme s vámi na přímá setkání na živých debatách.

Debaty probíhají ve formátu 2-3 hostů a jsou moderovány jedním z našich zkušených moderátorů. Právě tento tým v roce 2021 doplnil Luboš Palata z Deníku. S Deníkem od letošního roku projekt diskuzí Café Evropa navázal mediální spolupráci. Materiály a záznamy z debat najdete jak na Denik.cz, na Facebooku Denik a regionálních FB, tak v tištěných vydáních Deníku.