„Senzace v pražském procesu s bývalým šéfem české vlády Andrejem Babišem,“ napsal Sächsische Zeitung. To, že soud vyhověl návrhu obhajoby zprostit Babiše obžaloby, považuje saský list za překvapení.

Sächsische Zeitung čtenářům vysvětlil okolnosti soudního sporu a postoj obžaloby, podle které miliardář Babiš účelově vyvedl společnost Farma Čapí hnízdo z holdingu Agrofert, aby dosáhl na dotace pro malé a střední podniky. Deník připomenul dlouhodobý Babišův postoj k celé kauze, kterou expremiér považuje za politicky motivovanou. Na to odkázala rovněž agentura DPA, která uvedla, že politik obvinil i soud, že proti němu vede vykonstruovaný proces.

Kauza Čapí hnízdo: Soud s Babišem a Nagyovou 9. ledna 2023
Kauza Čapí hnízdo: Soud zprostil obžaloby Babiše i Nagyovou

Také DPA poznamenala, že osvobozující verdikt je překvapivý a že přichází jen několik dní před prezidentskými volbami, ve kterých Babiš patří ke kandidátům s největšími šancemi na zvolení. Toho si všímá i saský deník, podle kterého by rozsudek mohl být pro Babiše v kampani výhodou. „Výsledek procesu by mohl jeho kandidatuře poskytnout dodatečný vítr do plachet,“ napsal Sächsische Zeitung.

To si myslí i vídeňský deník. „Zprošťující rozsudek během finále volební kampaně je rozhodně vodou na jeho mlýn,“ uvedl Der Standard.

Jeden z favoritů voleb 

Agentura APA se ve zprávě o rozsudku komentářů zdržuje, shodně jako DPA ale uvádí, že šéf opoziční populistické strany ANO patří k favoritům prezidentské volby a že proces považoval za politický a za pokus dostat ho z politiky. O tom píše i Der Standard, podle kterého Babiš často opakoval mantru, že kdyby nevstoupil do politiky, nikdy by před soudem nestál.

Briefing bývalého premiéra a předsedy ANO Andreje Babiše k soudnímu rozsudku v kauze Čapí hnízdo. 9. ledna 2022, Průhonice
Kauza Čapí hnízdo končí, uvedl Babiš. Za slova o politickém procesu se omluvil

Der Standard napsal, že podrobnosti celé aféry rozhodně nejsou lahůdkou jen pro právní fajnšmekry. „Mnohé z toho, co vyšlo na denní světlo, rozproudilo debaty o morálních požadavcích na politiky a o tom, zda je Babiš dodržuje,“ uvedl deník. V této souvislosti zmínil Babišova dřívější vyjádření, že s Čapím hnízdem neměl v době podání žádosti o dotace nic společného a že nezveřejněním podrobností o vlastnické struktuře chránil rodinu. Deník také poukázal na Babišovy komplikované vztahy se synem Andrejem.