Podle analytiků oslovených ČTK hodnota bydlení v ČR roste hlavně kvůli větší poptávce po vlastních nemovitostech způsobené poklesem úrokových sazeb a inflace. Ani přes pozitivnější makroekonomickou situaci se ale nestává dostupnějším, protože zvýšená poptávka se nepotkává s dostatečnou nabídkou na trhu. Novou výstavbu komplikují například složité povolovací procesy, nepřispívá tomu ale ani, že řada developerů se na základě snížené koupěschopnosti obyvatelstva raději přeorientovala na stavbu nájemních bytů.

Pořídit si vlastní byt v Česku je nadále nad možnosti mnoha lidí:

Pořídit si vlastní byt je nadále nad možnosti mnoha lidí. Přesto by se situace mohla zlepšit
Ceny nemovitostí jsou mimo možnosti střední třídy. Po zlevnění přijde zdražování

„Za celý rok 2023 se ceny bytů v ČR snížily o 1,7 procenta, což je ovšem vzhledem k předchozím nárůstům vlastně jen drobná korekce. Vlastní bydlení, které využívá zhruba 78 procent obyvatel, je stále hlavním cílem vlastně bez ohledu na generace. Byty se navíc staly investiční komoditou, která je s ohledem na předchozí růst cen stále atraktivní pro tuzemské i zahraniční investory. A ti je zatím nevyprodávají,“ řekl ekonom Banky Creditas Petr Dufek.

Zdražování nemovistostí bude pokračovat

Analytici v letošním roce očekávají nárůst cen bydlení o nižší jednotky procent. „Z hypotečního trhu teče stále více peněz na realitní trh, kde narážejí na omezenou nabídku. Ta je způsobena nedostatečnou výstavbou a dlouhými povolovacími procesy. V důsledku tohoto vývoje lze očekávat, že se ceny nemovitostí v České republice opět vrátí k růstu,“ uvedl ekonomický poradce premiéra a analytik BH Securities Štěpán Křeček.

Ekonom Petr Dufek předpokládá, že úrokové sazby z hypoték se letos dostanou ke čtyřem procentům:

Petr Dufek
Ekonom: Efekt příchodu Ukrajinců na český nájemní trh se už vyčerpal

Podobný vývoj lze podle něj očekávat i na Slovensku a v Rakousku. S výrazným nárůstem cen bydlení se potýkají také v sousedním Polsku, kde ve čtvrtém čtvrtletí 2023 meziročně vzrostly o 13 procent a dvojciferný růst cen lze na tamním trhu očekávat i v letošním roce. Odlišně se vyvíjí Německo, kde ceny nemovitostí ve čtvrtém čtvrtletí 2023 meziročně klesly o 7,1 procenta a na rychlý obrat k růstu se zatím neočekává.

Od roku 2010 do 2023 zdražily byty v EU více než v ČR ve čtyřech jiných zemích. Nejvýraznější nárůst o 217 procent zaznamenalo Estonsko. Po něm následovaly Maďarsko, Litva a Lotyšsko. Ceny naopak klesly o jednotky procent v Itálii a na Kypru.