„Tato bezprecedentní opatření jsou nezbytnou reakcí na výpadky dodávek energie a její vysoké ceny, kterým Evropa čelí. Snížení poptávky má zásadní význam pro celkový úspěch těchto opatření: sníží se účty za energii, Putinovi se znemožní využívat energetické zdroje jako zbraň, sníží se emise a napomůže se obnově rovnováhy na trhu s energií,“ uvedl Timmermans.

Pokud členské státy, tento návrh přijmou, budou muset určit desetinu času ze dne s nejvyšší očekávanou cenou a během těchto hodin snížit poptávku. I když snížení ve špičce má být pětiprocentní, v konečném důsledku to povede k výrazně většímu poklesu celodenní spotřeby. Komise v souladu s tím chce, aby členské státy usilovaly o snížení celkové poptávky po elektřině nejméně o 10 procent do 31. března 2023.

Café Evropa: Co čeká EU v současné nelehké době?
VIDEO: Co vyplývá z projevu o stavu EU? Zlevní nám Unie energie?

Po obecném projevu Ursuly von der Leyenové představil její kolega jako další krok dočasného zastropování příjmů pro výrobce elektřiny vyrobené technologiemi s nižšími náklady, jako jsou obnovitelné zdroje energie, jaderná energie a další, kteří nevyrábějí elektřinu spalováním plynu. Komise navrhuje stanovit strop příjmů pro tyto výrobce ve výši 180 EUR/MWh. To podle komise výrobcům umožní pokrýt jejich investiční a provozní náklady.

Důležité je, že příjmy překračující strop budou vybírány vládami členských států a použijí se na pomoc spotřebitelům při snižování účtů za energie.

Solidární příspěvek

Komise rovněž chce zavést dočasný solidární příspěvek z nadměrných zisků generovaných v odvětví ropy, zemního plynu, uhlí a rafinace, na které se nevztahuje výše zmíněné zastropování příjmů. Členské státy by solidární příspěvek vybíraly ze zisků za rok 2022, které jsou alespoň o 20 procent vyšší než průměrné zisky za předchozí tři roky.

„Návrh solidárního příspěvku odvětví fosilních paliv zajistí, že současnou energetickou krizi budeme řešit v duchu spravedlnosti. V této pro mnoho lidí nesmírně obtížné době mají společnosti působící v oblasti fosilních paliv mimořádně vysoké příjmy. Je proto nezbytné, aby spravedlivě přispívaly na podporu zranitelných domácností a těžce zasažených odvětví,“ uvedl komisař pro hospodářství Paolo Gentiloni.

Český ministr Jan Lipavský
Protiruské sankce? Očekávám, že se EU shodne na prodloužení, uvedl Lipavský

Také solidární příspěvek by byl vybírán členskými státy a přesměrován ve prospěch spotřebitelů energie, zejména zranitelných domácností, těžce zasažených společností a také energeticky náročných průmyslových odvětví. Jejich příkladem jsou i české sklárny.

Spotřebitelům by měl pomoci rovněž další z návrhů komise, který by umožnil státům zavést regulované ceny elektřiny pod úrovní nákladů a rozšířit regulované ceny i na malé a střední podniky.