Českou republiku čeká 9. září zatím největší zkouška v čele Evropské unie. Na ten den totiž ministr hospodářství Jozef Síkela svolal mimořádný summit Rady EU. Na něm chce podle Síkelova oznámení Praha prosadit zastropování cen plynu pro elektrárny. „Trh s energiemi přestal fungovat. Evropa musí oddělit ceny plynu od ceny elektřiny,“ prohlásil ministr.

Jenomže jen několik desítek minut poté se v plné nahotě ukázala zásadní překážka v podobě Německa. Berlín takový krok nepodporuje. Kancléř Olaf Scholz, který v pražské Strakově akademii předstoupil před novináře, na opakovanou otázku, zda Německo tento návrh Prahy přijme, dvakrát odpověděl zcela vyhýbavě.

Spolkový kancléř Olaf Scholz a premiér Petr Fiala na tiskové konferenci po společném jednání, 29. srpna 2022, Praha
Ceny energií v EU je potřeba řešit, shodli se Fiala s Scholzem

Česko proto bude mít jako předsednická země Unie velký problém dosáhnout proti německému odporu dohody. Spolková republika je přitom jako největší evropský výrobce elektřiny v plynových elektrárnách pro úspěch summitu klíčová. Scholz v Praze po jednání s Fialou alespoň uznal, že nynější ceny elektřiny jsou problém, který je třeba vyřešit.

„Současné ceny za elektřinu jsou neospravedlnitelné, protože náklady na výrobu vůbec nejsou tak vysoké,“ řekl Scholz, který ale odmítl hovořit o zastropování ceny a mlhavě se zmiňoval o nutnosti strukturálních změn.

Terminály a tanky

Na druhé straně projevilo Německo ochotu pomoci Česku vyřešit závislost na ruském plynu. Jak oznámil po jednání se Scholzem Fiala, Berlín počítá s tím, že Česko získá podíl na jednom ze dvou německých plovoucích terminálů. A v příštích letech pak dostane dodávky plynu i z nových přístavních terminálů na zkapalněný plyn. To je pro Česko klíčové.

„Z Německa jsme zkapalněný plyn schopni dostat existujícími plynovody poměrně jednoduše do České republiky,“ řekl před novináři Fiala.

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela
Trh s energiemi přestal fungovat, uvedl Síkela. Chce zmrazit ceny plynu

Spolková republika také dodá Česku tanky Leopard, na které se přezbrojí postupně Česká armáda. Prvních čtrnáct tanků dostane Česko ještě letos v rámci výměny za české tanky dodané Ukrajině.

Scholz také včera na Karlově univerzitě pronesl projev o budoucnosti Evropy. Požadoval v něm omezení práva veta při hlasování. To ale naopak premiér Fiala fakticky odmítl. „Stavíme se k tomu návrhu velice rezervovaně,“ řekl Fiala.