To, že se tak nakonec stane o týden dříve a v rodišti Bedřicha Smetany, je vlastně tak trochu náhoda. Náhoda, kterou způsobil požadavek Evropské komise neztrácet týden času a uskutečnit jednání s vládou hned v první den předsednictví.

Představení loga a hlavních témat českého předsednictví EU
Ukrajina, Ukrajina a Ukrajina. Česko v čele Evropy má jasno

„Původně jsme koncert České filharmonie 1. července na festivalu Smetanova Litomyšl plánovali jako takové neoficiální zahájení,“ vysvětlil pro Deník ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek. „Evropská komise z různých důvodů navrhla, že přijede už 1. července. My jsme nechtěli opustit myšlenku Litomyšle. A ukázalo se, že prostory (na zámku) odpovídají požadavkům na společné jednání vlády a Komise,“ doplnil.

Situaci ulehčilo mezinárodní letiště v Pardubicích, na kterém letadlo Evropské komise může přistát.

Bývalý český premiér Andrej Babiš
Česko má zaplatit přes 85 milionů. Za chyby v dotacích i Babišův střet zájmů

„Doprava z pardubického letiště do Litomyšle není komplikovanější než doprava po Praze,“ argumentoval Bek. „Tak jsme si nakonec řekli, proč členům Evropské komise neukázat něco jiného než Prahu, kterou komisaři navštěvují často a znají ji. Litomyšl je navíc také dobrým příkladem města, které poměrně dobře využilo evropských fondů ke svému rozkvětu,“ uvedl ministr.

Na pomezí Moravy

Pro vládu, která je z velké části z Moravy, hrál roli ještě jeden argument. „Město leží geograficky téměř na hranici Čech a Moravy,“ dodal Bek.