Evropská rada je institucí Evropské unie, která určuje hlavní politické směřování a nejdůležitější kroky Evropské unie. Jejími členy jsou hlavy států nebo předsedové vlád členských zemí Evropské unie. Předseda Evropské rady a předseda Evropské komise.
Tedy v současnosti, po odchodu Velké Británie, dvacet sedm šéfů států a vlád, stálý předseda Evropské rady („prezident“) Charlese Michel a nyní nikoli předseda, ale předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Po Lisabonské smlouvě, přijaté na konci roku 2009, je premiér země, která právě Evropské radě předsedá, jen jakýmsi pobočníkem stálého předsedy Evropské rady. Zlí jazykové tvrdí, že když to expremiér Andrej Babiš zjistil, osekal rozpočet českého předsednictví na dřeň.

Buď jak buď, viditelnější než premiér předsedající země budou příští půlrok ministři české vlády. Ti totiž předsedají jednání Rady Evropské unie, neboli „rady ministrů“. Tam resortní ministři členských zemí EU hlasují o jednotlivých unijních směrnicích. Hlavním úkolem ministra z předsednické země je najít shodu mezi 27 zeměmi. V případě, že je nutná dohoda s Evropským parlamentem a Evropskou komisí, vedou za Radu EU vyjednávání.
Rada Evropy nemá s Evropskou unií nic společného. Je to organizace dnes 46 zemí Evropy, jejímž hlavním cílem je ochrana lidských práv v členských zemích organizace. Řídí se Evropskou úmluvou o lidských právech a občané zemí Rady Evropy se mohou svých práv dovolávat u Evropského soudu pro lidská práva.