Národní park Lusaka je třeba hledat na hodně podrobných mapách Zambie, jihoafrické vnitrozemské země sousedící s Angolou. Tento patnáctimilionový stát s rozlohou desetkrát větší, než Česká republika se pyšní tím, že třetinu svého území chrání a velkou část z toho formou národních parků.

Lusacký národní park, který leží jen třicet kilometrů od dvouapůlmilionové zambijské metropole, má na zdejší poměry zanedbatelnou velikost pouhých 67 kilometrů čtverečních, tedy asi jednu sedminu Krkonošského národního parku. I na tomto malém území, které tvoří území typické jihoafrické buše, žije ale mnoho zvířat, od nosorožců, přes antilopy a žirafy a pakoně až po slony.

Bývalí studenti z Československa v Angole
Angola mluví česky. Na rozdíl od Čechů totiž nezapomněla

Mezinárodní nadace, která park založený v roce 2011 podporuje, ho na rozdíl od všech ostatních parků provozuje především pro Zambijce, hlavně pro školní děti. „Místní rodiny si většinou nemohou drahé národní parky dovolit. Tohle je pro mnohé zambijské děti jediná šance, jak vidět divoká zvířata,“ říká britská dobrovolnice, která ukazuje novotou vonící moderní návštěvnické centrum s výukovými místnostmi především pro dětské návštěvníky.

Typickou buší, kterou park tvoří, tam vedou stezky lemované především kolem návštěvnického centra řadou dřevěných cedulek s názvy stromů a rostlin v angličtině, oficiálním jazyku Zambie, i v domorodých jazycích. Těch je sedm hlavních a celkem několik desítek.

Národní park Lusaka v ZambiiNárodní park Lusaka v ZambiiZdroj: Deník/Luboš Palata

Jen půl kilometru od návštěvnického centra leží napajedlové jezero, kde lze při troše opatrnosti vidět třeba antilopy. Hlavní atrakcí Národního parku Lusaka je záchranná stanice pro sloní mláďata, jimž rodiče zabili pytláci.

Ministr zahraničí Jan Lipavský
Je dobře, že jsme obilí z Ukrajiny nezakázali, říká ministr Jan Lipavský

Přikrmují je tam mlékem, bez něhož by nepřežila, a připravují na návrat do buše. „Zambie je jednou z několika zemí, kde žijí skutečně velké sloní populace. Sloni migrují i přes hranice, ale dá se říci že dnes je jich u nás osmnáct tisíc,“ říká uprostřed výskotu nadšených zambijských školáků sledujících slůňata jeden ze strážců parku.

Africká příroda pro bohaté

Několik set kilometrů na jih se v okolí Livingstonu rozkládá jeden z velkých národních parků, jehož dominantou jsou Viktoriiny vodopády. Na slony nebo paviány tu cestovatel narzí třeba i při cestě autem pár kilometrů za hranice města. Žirafy, zebry nebo antilopy se volně popásají v okolí luxusních hotelů. Jenže tento svět není pro chudé. Jedna noc v hotelu stojí i několik měsíčních platů normálního Zambijce.

Výlet na zdejší safari spojený s návštěvou skutečně famózních Viktoriiných vodopádů je drahý i pro Evropany. Vyjde na několik tisíc dolarů za týden.

Resort a národní park v okolí města Livingstone v Zambii: 

Zdroj: Deník/Luboš Palata

Pro chudou a kvůli dluhům za mnohdy nekvalitní čínské investice předluženou Zambii je turistický ruch vedle těžby mědi jedním z mála dolarových příjmů. Výsledkem je velký rozsah přírodních rezervací a skutečná snaha Zambijců svoji přírodu a vzácná zvířata v ní chránit jako jeden z národních pokladů.

„My v Evropě si neuvědomujeme, jak moc jsou Afričané hrdí a jak si cení své přírody. Půda je pro ně největším vlastnictvím,“ říká jedna západní diplomatka.

Česko je v Zambii klíčovou zemí Evropské unie

S ochranou přírody a ekologickým, prostředí neničícím zemědělstvím pomáhají v Zambii už roky projekty české rozvojové pomoci. I v okolí Livingstonu, které patří kromě bezprostředního okolí turistických rezortů k vůbec nejchudším v zemi. Demokratická a přes svoji relativní chudobu slušně spravovaná jihoafrická země je totiž společně s Etiopií jednou ze dvou zemí v Africe, na níž se česká rozvojová pomoc soustředí.

Viktoriiny vodopády v ZambiiViktoriiny vodopády v ZambiiZdroj: Deník/Luboš Palata

Přestože se v souvislosti a Afrikou neustále mluví o Číně a také o Rusku, Evropská unie je v Africe jedničkou jak v investicích, tak v poskytování pomoci. Jenže pomoc rozdrobená na 27 členských států není na první pohled tolik viditelná. Zlepšit situaci má spojování sil Unie a členských států v klíčových projektech.

„Česko by mělo být v čele nového velkého unijního projektu, který tu uskuteční společně s Francií a Německem a za zásadní podpory Evropské unie,“ uvádí pro Deník ministr zahraničí Jan Lipavský.

Ministr zahraničí Jan Lipavský
PODCAST: Je pro Lipavského důležitější Broumovsko, nebo Angola?

Ze sedmi milionů eur (téměř 200 milionů korun) jde z rozpočtu Unie šest milionů. V projektu ke zlepšení úrovně státní správy bude mít Česko na starosti klíčovou část spočívající v družicovém zmapování lesů. To mimo jiné umožní lepší ochranu zdejší vzácné přírody. „Máme tu dobré jméno,“ je přesvědčený Lipavský, kterého přijal i prezident země Hakaide Hichilema.

Ministr Mario Augusto Caetano Joao umí česky: 

Zdroj: Luboš Palata

Podle slov Lipavského tato demokratická prozápadní země dnes usiluje o „nečínské“ zahraniční investice, včetně českých. A chce se od velmi silného čínského vlivu, který přinesl zemi obří dluhy a velké ekonomické problémy, alespoň částečně odpoutat.