Bylo to víc než jasné gesto. Na červencový neformální summit ministrů spravedlnosti Evropské unie v Praze poslalo Polsko jen svého náměstka. Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro se do Prahy nedostavil. Vyhnul se konfrontaci s evropskými kolegy a otázkám novinářů, jak je to s nezávislostí polských soudů. Přitom se zdálo, že se právě v otázce nezávislosti polského soudnictví blýská na lepší časy.

 Mezi kapkami deště. Premiér Petr Fiala vítá předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou 1. července po příjezdu do Litomyšle na zahájení předsednictví Česka v EU.
Plyn a sláva. Česko je první měsíc v čele Evropy, rozjezd zatím zvládlo

Polský parlament přijal návrh prezidenta Andrzeje Dudy, který zrušil stávající disciplinární komise, volené vládní většinou v parlamentu. Ty mohly soudce šikanovat za postoje v rozporus politikou kabinetuv čele s Právem a spravedlností. Evropská komise za to měla odblokovat plán obnovy EU, z něhož má Polsko čerpat celkem bilion korun.

Tyto peníze Polsko, které přijalo několik milionů ukrajinských uprchlíků a Ukrajinu i jinak mohutně podporuje, nutně potřebuje.

Jenže proti tomu, co by se dalo nazvat kosmetickou úpravou, protestoval Evropský parlament. Za pouhý první krok to považuje i místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová. Polská vláda to naopak pokládá za poslední možný ústupek. Podle týdeníku Der Spiegel se Jourová dostala do konfliktu s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou, která chce peníze z fondu Polsku uvolnita doufat v další dobrou vůli Varšavy.

Česko vyjednavačem 

V Polsku se mezitím rozpoutal konflikt mezi umírněnou skupinou kolem premiéra Mateusze Morawieckého, jež kompromis prosadil a radikály kolem ministra spravedlnosti a autora soudní reformy Zbigniewa Ziobra. Ten označil nevyplacení peněz z fondu obnovy za protipolský komplot Německa a odmítá, že by Leyenová byla na straně Varšavy. „Polsko bylo okradeno a hlavní roliv tomto drancování hraje německá politika, němečtí politici, s Němkou von der Leyenovou v čele,“ uvedl Ziobro.

Albánie a Severní Makedonie zahájily jednání o vstupu do Evropské unie
Jak se řídí Evropská unie: Trialog. Něco, co nakonec vede k dohodě

Premiér Morawiecki Ziobra a další radikální hlasy odmítá a tvrdí, že peníze z fondu obnovy budou Polsku přece jen vyplaceny. Česko, v čele s Polsku nakloněnou vládou Petra Fialy, by jako předsednická země chtělo spor urovnat.