Česká velvyslankyně Edita Hrdá se minulou středu hned při příchodu na setkání s novináři pochlubila zvýšenou teplotou. Pro bruselské diplomaty, zvláště předsednické země EU, kterou teď Česko je, ale doporučení lékařů zůstat se zvýšenou teplotou či jiným příznakem respiračních chorob doma prostě neplatí.

Navíc je možné, že zvýšenou teplotu neměla Edita Hrdá ani tak z bacilu, ale z chování Polska, které v té chvíli zrovna stáhlo souhlas se složitě konstruovanou dohodou s Maďarskem. Ta umožňovala jak přijetí globální daně pro světové koncerny, tak především pomoc EU Ukrajině ve výši18 miliard eur na příští rok.

Český ministr průmyslu Jozef Síkela a francouzská ministryně pro energetickou transformaci Agnes Pannierová-Runacherová, 19. prosince 2022
Česko protlačilo balík dohod o plynu. Strop bude necelých 4400 korun

Poláci z podružného důvodu, údajně spojenéhos globální daní, do dohody hodili vidle a nikdo ani moc nevěděl proč. „Vypadá to, že si premiér Mateusz Morawiecki prostě tu dohodu jen nepřečetl a nepochopil,“ uvedl jeden nejmenovaný západní diplomat.

Nakonec summit dohodu dojednanou Editou Hrdou podpořil a Poláci za pár kosmetických ústupků v závěrech summitu vytáhli z dohody své vidle a summit mohl úspěšně skončit. Také proto, že se posunulo i další klíčové vyjednávání, a to u ministrů energetiky, již se už osmkrát marně dohadovali o stropech na plyn. Na devátý pokus to ale v pondělí nakonec vyšlo a strop ve výši 180 eur za MWh je na světě.

Ale to zdaleka není konec. Předsednictví se v závěru půlroku výrazně zrychluje. Pro představu, jakým tempem se jedná, je tu statistika vyjednávání za listopad. Během něho se konalo v Bruselu dvanáct Evropských rad, tedy jednání příslušných ministrů států EU. A k tomu ještě dvě rady mimořádné.

Maratonská jednání. Dva z českých diplomatů odchází po mnohahodinovém jednání z budovy Evropské rady v Bruselu.Maratonská jednání. Dva z českých diplomatů odchází po mnohahodinovém jednání z budovy Evropské rady v Bruselu.Zdroj: MPO

Dále tu bylo 31 trialogů, tedy jednání, kde se snaží zástupci Evropského parlamentu, Česka za státy EU a Evropské komise sladit svá rozdílná stanoviska k navrhovaným evropským směrnicím. A u nich bylo devět uzavíracích trialogů, tedy jednání, na nichž se sedí tak dlouho, než se dospěje k dohodě.

Vedle toho se konalo ještě 24 jednání velvyslanců, tedy jedno na každý pracovní den. A 34 jednání pracovních skupin, což jsou setkání nižších úředníků, kteří dohadují podklady pro dohody. Pod tím si nepředstavujte nějaké hodinové dýchánky, ale úmorná, často velmi technická jednání, která trvají pět, sedm, deset nebo i třináct hodin v kuse.

Příjezd státníků na neformální summit Evropské unie, 7. října 2022, Pražský hrad, Praha. Na snímku polský premiér Mateusz Morawiecki
Megadohoda potvrzena. Státy EU schválily balík s 18 miliardami pro Ukrajinu

Zvláště zmíněné trialogy jsou pověstné tím, že dohody se na nich uzavírají hluboko v noci nebo spíše nad ránem. Výsledkem týmu předsednictví je překvapivé množství uzavřených dohod. A každý den nějaká přibude.

Už v noci ze čtvrtka na pátek minulý týden evropští partneři Prahu chválili. „Chtěl bych také speciálně poděkovat českým spolupracovníkům – nejen velvyslancům a diplomatům, ale také všem úředníkům, stážistům a dobrovolníkům, kteří se na předsednictví podíleli,“ uvedl premiér Petr Fiala. „Odvedli jste skvělou práci a i díky vám slyším kolem sebe na české předsednictví pouze slova chvály.“

Konec před svátky?

Teoreticky všechno skončí už tento čtvrtek, kdy začíná v evropských institucích vánoční a novoroční pauza. V Bruselu zůstanou jen služby pro případ nějaké nenadálé krize. V pohotovosti zůstává ale i české předsednictví. „Předpokládám, že skutečně skončíme 22. prosince, ale do Prahy na Vánoce jedu autem, abych se mohla v případě potřeby rychle vrátit do Bruselu,“ vysvětlila velvyslankyně Hrdá.

Po pondělním úspěchu s nouzovým stropem na ceny plynu už Česku nezůstává žádný skutečně zásadní rest. „Pokud zase s něčím nepřekvapí Putin,“ říká jeden evropský diplomat. Nebo pokud si Česko nenechává něco v rukávu. Až na Silvestra 2020 dojednalo třeba Německo v čele EU investiční dohodu s Čínou. Mimochodem dodnes europarlamentem neschválenou.