„My jsme připraveni se podílet na ochraně vnější hranice EU. Naším cílem musí být to, aby se lidé do Evropy vůbec nevydávali, abychom zabránili pašerákům s lidským neštěstím v jejich aktivitě. S tím souvisí zrychlený proces vyhošťování a další věci,“ uvedl Fiala. Dodal, že snížení počtu ekonomických uprchlíků a ochrana hranic je lepší než řešení následných problémů s migrací. Podotkl, že ČR povinné přerozdělování „nelegálních migrantů“ dál odmítá. Označil ho za nehumánní a nefunkční.

Premiér řekl, že s předsedkyní komise mluvil i o podpoře zemí, které přijímají velký počet ukrajinských uprchlíků. Von der Leyenová ocenila českou pomoc Ukrajině. „Češi přivítali Ukrajince, kteří museli prchnout před válkou, s otevřenou náručí. Za to velmi děkujeme. Evropa vám za to bude vždy vděčná,“ řekla předsedkyně Evropské komise. Podle ní je potřeba evropská reakce na migraci.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová
Evropská komise schválila Česku plán obnovy. Přinese navíc přes dvě miliardy eur

Von der Leyenová zmínila návrh na navýšení částky pro pomáhající země ke zvládnutí přílivu uprchlíků, a to o 15 miliard eur. Přesun částky má umožnit revize víceletého finančního rámce. Podpora je závislá na dohodě členských států. Věří tomu, že ČR přijde s konstruktivní podporou při jednáních.

Šéfka unijní exekutivy byla v Praze v květnu. Tehdy se setkala s prezidentem Petrem Pavlem a krátce také s Fialou. Hovořili spolu zejména o válce na Ukrajině či o energetice. Premiér a von der Leyenová vystoupili ráno na Green Deal Summitu v Technologickém centru UMPRUM. Předsedkyně Evropské komise na něm řekla, že ČR vše potřebné k tomu, aby byla evropským lídrem „v čisté ekonomice zítřka“. Česko by podle ní mělo využít svou průmyslovou základnu, vynalézavost a vzdělanou pracovní sílu a brát Green Deal jako příležitost pro budoucnost českého průmyslu.