Ve skutečnosti jsou dnes Češi podle nejnovějšího průzkumu Eurobarometru pro Evropský parlament, k němuž získal Deník exkluzivní přístup, se svým členstvím v Evropské unii poměrně spokojeni a oceňují, že členství má pro ně více výhod než minusů.

Celkový pocit Britů po brexitu? Zmar, říká bývalý velvyslanec Pavel Seifter:

Ministr zahraničí Jan Lipavský (vpravo) ocenil v Londýně bývalého velvyslance Pavla Seiftera Medailí za zásluhy o českou diplomacii
Bývalý velvyslanec Pavel Seifter: Brexit byl asi nutný, Británie není Evropa

Šedesát devět procent Čechů si myslí, že členství v Evropské unii je pro zemi celkově výhodné, opak uvádí jen dvacet čtyři procent. Oproti průměru Evropské unie, který je v pozitivním hodnocení 72 procent, se tak Češi odlišují zcela minimálně. V kategorii obyvatel ve věku 26 až 39 let bere členství v Evropské unii jako přínos dokonce 79 procent obyvatel Česka.

Svým způsobem je překvapením nižší spokojenost nejmladší skupiny Čechů, která je totožná s celkovým průměrem, tedy 69 procent.

Brusel toho řeší moc

Nejvíce oceňovaným přínosem Evropské unie je pro Čechy překvapivě to, že dává více pracovních příležitostí. Překvapivé je to proto, že Češi průměrně využívají možnost pracovat v celé Evropské unii, mnohdy za výrazně lepších platových podmínek než v Česku oproti jiným národům, zcela minimálně. Na druhé straně počet zahraničních investorů, kteří působí v Česku, je díky členství v Unii výrazně vyšší, než by byl bez členství.

Ve Velké Británii si otáčí politické rozložení sil:

V Británii se otáčí rozložení sil. O návratu do EU ale zatím nechce většina Britů ani slyšet.
Británie se do Evropy nevrací. Stále se vzpamatovává z brexitu

Naopak jako největší problém vidí Češi malý vliv Česka na celouniujní rozhodnutí a také to, že Evropská unie řeší věci, které by se podle Čechů lépe vyřešily na české národní úrovni.