V další debatě Café Evropa na téma: "Život v on-line době – jak si vedeme v současné digitální transformaci", kterou jste od 18:00 do 19:30 mohli sledovat zde v článku, nebo na Facebooku Deníku, diskutovali: Barbora Bühnová, spoluzakladatelka, Czechitas a proděkanka, Masarykova univerzita, Vladimír Dzurilla, vládní zmocněnec pro IT a digitalizaci, Úřad vlády ČR, Marcel Kolaja, místopředseda Evropského parlamentu, Česká pirátská strana, Zelení/ESA. Moderátorem byl Martin Vokálek, zástupce ředitele, Institut pro evropskou politiku EUROPEUM.

Covid urychlil digitalizaci

Již před více než rokem začala pandemie covid-19 způsobovat řadu dosud bezprecedentních změn. I přesto, že primární celosvětovou starostí je zastavit šíření viru, předejít kolapsu zdravotnického systému a co nejrychleji proočkovat obyvatelstvo, covid-19 se dotkl snad všech oblastí života i ekonomiky a vedle řady negativ lze sledovat alespoň určitá pozitiva.

Pandemie zásadně změnila pohled na koncept práce a urychluje proces digitalizace v mnoha odvětvích. Před několika lety se ještě mohlo zdát zcela nereálné, že značná část obyvatel bude pracovat ze svých domovů, mnohá jednání se budou řešit plně virtuálně a řada procesů se takto rychle začne přesouvat do online světa.

Stát musí také fungovat digitálně

Potřeba řešit věci online také zvýšila tlak na digitalizaci státní správy a v neposlední řadě mohou být online nástroje a různé aplikace nápomocné při boji s pandemií, realizaci očkování a dalších úkonech nutných k tomu, aby se životy vrátily do normálu.

Už nyní je však zřejmé, že po pandemii nebude běžný život, práce řady občanů a fungování státní správy vypadat stejně jako dřív. A ačkoliv jsou možnosti života v on-line světě obecně vnímaný spíše pozitivně, přichází s nimi řada výzev.

V čem může pomoci EU

Jsme jako společnost dostatečně připraveni na tuto radikální transformaci běžných životů, práce a procesů? Disponujeme vhodnými schopnostmi a vybavením pro zvládnutí těchto změn a jaký vliv může mít koncept práce a života v on-line době na lidskou psychiku a pracovní výkon? Je silný tlak na digitalizaci pouze přechodnou záležitostí, či bude přetrvávat i po pandemii? Jakým způsobem dokázala na nutné změny reagovat česká státní správa a jak si ČR vede v digitalizaci v porovnání s ostatními státy Evropské unie? Jaké kroky podnikla EU k urychlení a usnadnění transformace v členských státech?

Debatu pořádalo Zastoupení Evropské komise v ČR ve spolupráci s Kanceláří Evropského parlamentu v ČR a Institutem pro evropskou politiku EUROPEUM. Mediálním partnerem debaty byl Deník.