Má ještě Evropská unie šanci splnit svůj plán a naočkovat do prázdnin 70 procent dospělé populace vakcínami proti covidu?
Sleduji zblízka práci Evropské komise a nemám pocit, že by Unie tento cíl vzdávala. Je to sice běh na dlouhou trať a do cílové rovinky je daleko, ale je důležité i přes občasná škobrtnutí, která ještě určitě přijdou, vydržet. A být aktivní, řešit vzniklé problémy hned, jak se objeví. Vím, že komisař pro vnitřní trh Breton si každé ráno volá s výrobci očkovacích látek a zajímá se, jak jde výroba. Pokud by se objevily komplikace, může hned reagovat a řešit je.

Martina Dlabajová je v Evropském parlamentu druhé funkční období. V minulých letech pomáhala vyjednat příznivé změny pro české řidiče kamionů.Martina Dlabajová je v Evropském parlamentu druhé funkční období. V minulých letech pomáhala vyjednat příznivé změny pro české řidiče kamionů.Zdroj: archiv M. DlabajovéLze tedy zásadní výpadky v dodávkách AstraZeneky nahradit zvýšením dodávek dalších druhů vakcín, jako je Pfizer či Moderna?
Ano, to se už děje. Z aktuálního přehledu o distribuci vakcín je vidět, že Pfizer nyní plně nahrazuje výpadky v dodávkách od AstraZeneky. A je to tak správně.

Udělala Unie ve smlouvách s dodavateli nějakou zásadní chybu, nebo máme smůlu, že jsme bohužel narazili na neseriózní firmu AstraZeneca, na kterou jsme příliš vsadili?
Některé problémy se nedají předvídat a musejí se řešit až za pochodu, což byl i tento případ. Vadil mi ale nedostatek transparentnosti a ochoty více sdílet informace z jednání s výrobci.

Rozumím tomu, že není možné zveřejnit citlivé informace, jako jsou zdravotnické údaje, výsledky laboratorních testů nebo know-how pro výrobu, ale většinu sdílet jde. V tomto byly velké rezervy.

Mimochodem, vakcínu AstraZeneca nakupuje Unie za asi 1,8 eura. Není to až podezřele málo, když Pfizer stojí téměř desetkrát tolik?
Může jít o jiné složení nebo jsou nižší výrobní náklady, bohužel tyto informace nemám. Problém s ní ale leží jinde a s jeho důsledky se budeme potýkat ještě dlouho. Je to pokles důvěry v tuto vakcínu. Mohou si za to sami, protože se ukazuje, že neplní to, k čemu se zavázali ve smlouvách.

Další ránu jí způsobila neprokázaná spojitost mezi očkováním vakcínou a ojedinělými případy tvorby krevních sraženin. Doufám jen, že se to neodrazí také v důvěře lidí v očkování proti koronaviru obecně. Bez očkování virus neporazíme.

Jak je možné, že jsou v EU země jako Dánsko, které mělo na konci týdne naočkováno přes 15 % obyvatel, a Lotyšsko, jež má jen 5 % obyvatel, kteří dostali dávku?
Nerovnost v očkování způsobily výpadky v dodávkách vakcín od konkrétních výrobců. Ty země, které si objednaly dávky od těchto dodavatelů, na to doplatily a musejí mezery vykrývat z jiných zdrojů. V dalších měsících by mělo být zásob dost.

Mají tedy pravdu rakouský premiér Sebastian Kurz a Andrej Babiš, když tvrdí, že vakcíny jsou rozdělovány nespravedlivě, a chtějí nový, spravedlivější systém?
Je vidět, že tu chybí strategická debata o tom, čeho chce EU dosáhnout a jak toho docílit. A to nejen do léta, k němuž se upínáme, ale i po něm. Zatím jsem nikoho neslyšela vážně mluvit o tom, jak je třeba se připravit na přeočkování.

Jak se díváte na evropský covidový pas a měly by se do něj uznávat i v Maďarsku používané neregistrované vakcíny jako čínský Sinopharm a Sputnik V?
Očkovací certifikáty podporuji a přála bych si, aby začaly platit co nejdříve. Mohou výrazně pomoct cestovnímu ruchu, ale nejen jemu. Nesmí ale docházet k diskriminaci kvůli tomu, že očkování ještě neproběhlo nebo mu brání zdravotní důvody. V certifikátech proto musí být na stejné úrovni negativní výsledek testu nebo informace o protilátkách v krvi. Podmínkou pro vydání certifikátu by měly být pouze vakcíny registrované v EU.

Jak se díváte na Sputnik V? Měli bychom postupovat jako Slovensko? Lze ve Sputnik vkládat naděje, že může pomoci zrychlit vakcinaci ?
Zárukou bezpečné vakcíny je pro mě schválení Evropskou lékovou agenturou EMA. Ta totiž neposuzuje jen účinnou látku vakcín, ale také postupy při výrobě nebo stejnou kvalitu šarží. Důležitá je i důkladná kontrola a prověření v případě výskytu problémů, což jsme viděli u AstraZeneky. Za naději tedy považuji každou vakcínu, která má zelenou od EMA. Tato podmínka platí i pro čínské vakcíny.

Zajímají se vaše kolegyně a kolegové europoslanci o kritickou covidovou situaci v Česku? Jsme pro Evropu odstrašující případ?
Covid je téma každé konverzace v posledním roce. V Evropském parlamentu vnímáme, že Evropa prochází krizí a že jsme v tom všichni společně. Nikdy jsem neslyšela nikoho, že by na Česko pohlížel jako na odstrašující případ. Situace se neustále vyvíjí v celé EU a sledujeme ji v každém státě i regionu.

Na závěr osobní otázka. Budou vás v Evropském parlamentu očkovat a víte kdy?
Vím, že se o tom jedná, ale zatím nevíme nic bližšího. Jsme zaměstnanci Evropského parlamentu, a protože instituce EU sídlí v Belgii, očkování bude probíhat podle pravidel belgického státu. Nevíme, kdy na nás přijde řada. Nejdříve musí proběhnout očkování seniorů, starších ročníků a jiných zranitelných skupin, podobně jako v Česku.