Pirátští europoslanci se před několika dny v prohlášení, které poskytli tisku, ohradili vůči dopisu pro klienty brněnského dodavatele elektřiny a plynu Eneka s.r.o. Její ředitel Jan Sedláček podle nich obvinil „politiky z Bruselu“ z krachu velké části dodavatelů, enormní inflace, navyšování státního dluhu a vysokých cen energií.

Europoslanec Jiří Pospíšil
Europoslanec Jiří Pospíšil: Česko v čele EU je šance na reparát

Dopis přišel shodou okolností i pirátskému místopředsedovi Evropského parlamentu Marcelu Kolajovi. Společně se svým kolegou europoslancem Mikulášem Peksou se na něj rozhodli reagovat v otevřeném dopise.

„Evropská unie nepřijala žádné nedomyšlené zákony nebo rozhodnutí, které by ovlivnily aktuální ceny energií. Ty jsou cca z 80 % tažené cenami zemního plynu, který se obchoduje na burze. Příčinou růstu cen energií je nezvyklá tržní situace. Ta vznikla především jako důsledek chaotického obnovování průmyslové činnosti, jak postupně celosvětově odeznívá pandemie koronaviru,“ vysvětlují europoslanci Mikuláš Peksa a Marcel Kolaja.

Europoslankyně Markéta Gregorová
Europoslanci poprvé jeli na Tchaj-wan. Vedla je Pirátka Gregorová

„Za pouhé dva roky, po které působíme v Evropském parlamentu, jsme se věcně zabývali například cílenou podporou pro uhelné regiony v České republice (42 mld. Kč pro ČR), nastavením podmínek pro čerpání a priority v Modernizačním fondu (150 mld. Kč pro ČR), rámcem pro další rozvoj vodíkové infrastruktury, urychlením modernizace energetické soustavy a rozvoje elektromobility nebo narovnáním podmínek pro evropské výrobce ve srovnání s emisně náročnou výrobou ze třetích zemí,“ popisují europoslanci Pirátů. Obrátili se také na Energetický regulační úřad, aby dopis rozesílaný klientům firmy Eneka s.r.o, posoudil.

Když sám nevypovíte smlouvu, odstřihnu vás

Ředitel firmy Eneka s.r.o Jan Sedláček reagoval na otevřený dopis europoslance Peksy a místopředsedy Evropského parlamentu Marcela Kolaji tím, že vyzval Kolaju k tomu, aby okamžitě vypověděl smlouvu o dodávkách energie od jeho společnosti, jinak ho sám od energií „odstřihne“.

„Nemám zájem o zákazníky-politiky, kteří měli možnost a za mne i povinnost ovlivnit věci, aby tento stav nenastal a zjevně to neudělali a dělat nechtějí. S ohledem na Vaši nejistotu řešenou přes ERÚ a můj nezájem z výše uvedených důvodů, doporučuji okamžitý přechod k jinému dodavateli, který Vám bude lépe vyhovovat a to i bez čekání na stanovisko ERÚ, na vlastním příběhu nejlépe poznáte současný stav věci,“ uvádí mimo jiné ředitel Sedláček v dopise, kterou dal Deníku k dispozici tiskový mluvčí Pirátů v Evropském parlamentu Tomáš Polák.

Větrné elektrárny v Ostružné
Česko téměř nestaví větrné elektrárny. Může na to dojet

„Předpokládám pane Kolajo, že najdete dostatek hrdosti a cti v těle a nebudete čekat na mou výpověď z dodávky, že dobrovolně a ihned se vzdáte výhod být pod společností ENEKA,“ vyzval Sedláček Kolaju.