Cesty, jak zaplatit 750 miliard euro (18,7 bilionů korun) , které si Unie půjčila na Fond obnovy, jsou přitom pouze dvě. Tou první je zvýšení příspěvků členských zemí do unijního rozpočtu, druhou nové vlastní zdroje Evropské komise.

O nich v úterý jednal Evropský parlament s evropským komisařem pro rozpočet Johannesem Hahnem. Podle Evropského parlamentu je Brusel ve svých slibech o zajištění přímých zdrojů do svého rozpočtu ve skluzu.

„Parlament je zklamán, že Komise v první polovině roku nepředložila legislativní návrhy nových vlastních zdrojů,“ uvedl předseda rozpočtového výboru Evropského parlamentu Johan Van Overtveldt. „Digitální daň byla přitom dána k ledu kvůli tlaku ze strany Spojených států.“

Ekodaň na odvoz

Zdroj: DeníkProzatím je znám jen jediný jasný zdroj nových příjmů Bruselu, a to v podobě daně z nerecyklovaného plastového odpadu. Evropská komise také vytvořila návrh na novou uhlíkovou daň ze zboží dováženého do Unie. Po roce 2025 se bude týkat nejdříve hlavně takových položek jako cementu, železa nebo hnojiv. Od roku 2026 se chystá také nová daň z finančních transakcí.

Otázkou tedy je, jak dopadne již zmíněná digitální daň, jejíž zavedení Evropská komise prozatím odložila a čeká na dohodu největších ekonomik světa. Od roku 2026 počítá také Brusel s novou daní, která dosáhne na největší firmy světa, kterým se dosud dařilo placení vyhýbat.