Už při prodeji získají zákazníci informace o možnosti oprav a v každé členské zemi vznikne on-line platforma, která propojí zákazníky a opraváře.

„Pro spotřebitele je dnes mnohdy jednodušší rozbité zboží vyhodit než ho nechat opravit. A to i v případě, že jde jen o drobnou závadu. Výsledkem je zbytečné utrácení a také tuny odpadu, které zatěžují životní prostředí. Podle odhadů dnes Evropané přichází kvůli zbytečnému vyhazování zboží až o 12 miliard eur ročně, vyprodukují při tom 35 milionů tun odpadu. Obojímu přitom lze poměrně snadno předejít,“ popisuje europoslanec a kvestor Evropského parlamentu Marcel Kolaja (Piráti).

Češi při opravách v domácnosti často šetří: 

Zaplatit si v dnešní době řemeslníka? Češi si to kvůli inflaci a zdražování často rozmyslí.
Lidé šetří i na opravách domácností. Řemeslníky žádají o splátkový kalendář

Podle europoslance Stanislava Polčáka (Starostové a nezávislí) je elektroodpad nejrychleji rostoucím druhem odpadu vůbec. „Do roku 2030 může jeho množství vzrůst až na 74 milionů tun,“ uvedl.

I tomu by měla zabránit nová úprava.

Pračky i televize

Už v zákonem stanovené záruční lhůtě by prodejci měli upřednostnit opravu před výměnou. Tedy pokud bude oprava možná, bude stát méně nebo stejně jako výměna zboží a nebude pro spotřebitele nevýhodná.

Další úprava je zaměřena na období po záruce, kdy se má usnadnit přístup k opravám a motivovat spotřebitele, aby opravy více využívali. Právo se týká třeba spotřebičů, jako jsou pračky a ledničky, ale také televizí, mobilů nebo jízdních kol.

Aby oprava byla pro spotřebitele tou atraktivnější volbou, měli by výrobci nabízet na dobu jejího trvání zapůjčení náhradního zařízení.

Nová pravidla pro reklamace zboží v EU:

Česko letos musí přijmout nová pravidla EU, která způsob reklamace upravují.
Nová pravidla pro reklamace: Obchody nesmí „svádět“ poruchy na zákazníky

„Konečně můžeme říci, že přímo reagujeme na požadavky lidí. Ti chtějí prodloužit životnost svých zařízení, ale to je často příliš nákladné nebo obtížné. Přijali jsme řadu opatření, která mají spotřebitele povzbudit k tomu, aby se rozhodli pro opravu místo výměny, se zvláštním důrazem na podporu nezávislých opraven a zavedení finančních pobídek,“ uvedl při schvalování německý europoslanec René Repasi (S&D, DE).

Evropský parlament volá po vzniku práva na opravu už více než deset let. Některé země, jako Francie, už podobnou legislativu mají delší dobu.

Nyní se celý proces posune k tomu, aby o této úpravě jednaly vlády dalších členských zemí EU.