Evropská komise se připravuje k emisi „zelených dluhopisů“ v hodnotě zhruba 250 miliard eur  (asi 6,2 bilionů korun), tedy v hodnotě 30 % celkového plánovaného objemu prostředků, které poskytne státům Evropské unie na obnovu po koronavirové pandemii. 

Očkování proti covidu. Ilustrační foto
Nemožné skutečností? Unie je nyní proti covidu nejproočkovanější na světě

Zelená pro Evropu.Zelená pro Evropu.Zdroj: DeníkInvestorům do těchto dluhopisů Brusel zaručuje, že získané prostředky budou přiděleny na ekologické projekty a že Evropská komise jim bude podávat zprávy o dopadu na životní prostředí. Už v říjnu se pak tyto dluhopisy dostanou podle Bruselu na světové kapitálové trhy.

„Záměr EU vydat do konce roku 2026 zelené dluhopisy v hodnotě až 250 miliard eur z nás učiní největšího emitenta zelených dluhopisů na světě. Dokazuje také, jaký význam přisuzujeme udržitelnosti, a staví udržitelné finance do popředí úsilí EU o oživení,“ uvedl k tomu unijní komisař pro rozpočet Johannes Hahn.

Ekologický cíl - levnější financování

Zdroj: DeníkPeníze ze zelených dluhopisů půjdou do těch částí národních plánů obnovy států EU, které jsou směřovány do ekologie. Každý členský stát musí vyčlenit alespoň 37 % svého vnitrostátního plánu na investice a reformy související s ochranou klimatu.

O tom, jaké měly tyto investice výsledky, musí vlády Evropskou komisi pravidelně informovat a ta díky tomu může tyto informace předávat investorům. Většina peněz z dluhopisů má podle Evropské komise financovat přechod na čistou energii, zvýšení energetické účinnosti a přechod na „čistou dopravu“.

Ilustrační snímek
Evropská Unie hledá peníze na splácení dluhu. Budou nové daně

Zájem o „zelené dluhopisy“ podle finančních odborníků dnes výrazně převyšuje jejich nabídku, což umožňuje levnější financování ekologických programů prostřednictvím tohoto nástroje. Právě toho chce Evropská unie využít a zlepšit tak podmínky, za kterých si na tuto oblast investic bude Unie půjčovat.